Bibla Shqip

2 i Kronikave 27

2 i Kronikave

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

Ashazi ishte njėzet vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. Ai nuk bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, siē kishte bėrė Davidi, i ati;

2

por ndoqi rrugėt e mbretėrve tė Izraelit, madje bėri shėmbėlltyra prej metali tė shkrirė pėr Baalėt.

3

Ai dogji temjan nė luginėn e Birit tė Hinomit dhe dogji nė zjarr bijtė e tij, duke ndjekur veprimet e neveritshme tė kombeve qė Zoti kishte dėbuar pėrpara bijve tė Izraelit;

4

pėrveē kėsaj bėnte flijime dhe dogji temjan mbi vendet e larta, mbi kodrat dhe nėn ēdo pemė tė gjelbėruar.

5

Prandaj Zoti, Perėndia i tij, ia dha nė dorė mbretit tė Sirisė; ky i mundi dhe zuri njė numėr tė madh robėrish qė i ēuan nė Damask. U dha gjithashtu nė dorė tė mbretit tė Izraelit, qė i shkaktoi njė humbje tė madhe.

6

Nė tė vėrtetė Pekahu, bir i Remaliahut, brenda njė dite vrau njėqind e njėzet mijė burra nė Judė, tėrė trima, sepse kishin braktisur Zotin, Perėndinė e etėrve tė tyre.

7

Zikri, njė trim nga Efraimi, vrau Maasejahun, birin e mbretit, Azrikam, prefektin e pallatit, dhe Elkanahun, qė zinte vendin e dytė pas mbretit.

8

Bijtė e Izraelit ēuan robėr, midis vėllezėrve tė tyre, dyqind mijė gra, bij dhe bija; u morėn atyre edhe njė plaēkė tė madhe, qė e ēuan nė Samari.

9

Por aty ishte njė profet i Zotit, qė quhej Obed. Ai doli para ushtrisė qė po kthehej nė Samari dhe tha: "Ja, me qenė se Zoti, Perėndia i etėrve tuaj, ishte i zemėruar me Judėn, ju dha ata nė duart tuaja, por ju i vratė me tėrbim, qė arriti deri nė qiell.

10

Dhe tani doni t`i nėnshtroni, si skllevėrit tuaj dhe skllavet tuaja, bijtė dhe bijat e Judės dhe tė Jeruzalemit. Por nė realitet a nuk jeni fajtorė ju vetė pėrpara Zotit, Perėndisė tuaj?

11

Dėgjomėni, pra, dhe kthejini robėrit qė keni zėnė midis vėllezėrve tuaj, sepse pėrndryshe zemėrimi i zjarrtė i Zotit do tė bjerė mbi ju".

12

Atėherė disa nga krerėt e bijve tė Efraimit, Azariahu, bir i Johananit, Berekiahu, bir i Meshilemothit, Ezekia, bir i Shalumit, dhe Amasa, bir i Hadlait, u ngritėn kundėr atyre qė ktheheshin nga lufta,

13

dhe u thanė: "Ju nuk do t`i sillni kėtu robėrit, sepse mbi ne rėndon tanimė njė faj kundėr Zotit; ajo qė keni ndėr mend tė bėni do t`i shtojė edhe mė tepėr mėkatet dhe fajin tonė, sepse faji ynė ėshtė mjaft i madh dhe njė zemėrim i zjarrtė i kėrcėnohet Izraelit".

14

Atėherė ushtarėt i lanė robėrit dhe plaēkėn pėrpara komandantėve dhe tėrė asamblesė.

15

Pastaj disa njerėz tė thirrur me emėr u ngritėn dhe morėn robėrit dhe me rrobat e plaēkės veshėn tėrė ata qė ishin lakuriq; u dhanė rroba dhe sandale, pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė dhe i vajosėn; pastaj i mbartėn tėrė tė dobėtit mbi gomarė dhe i ēuan nė Jeriko, qyteti i palmave, pranė vėllezėrve tė tyre, pastaj u kthyen nė Samari.

16

Nė atė kohė mbreti Ashaz shkoi t`i kėrkojė ndihmė mbretit tė Asirisė.

17

Edomitėt kishin ardhur pėrsėri, kishin mundur Judėn dhe kishin marrė me vete robėrit.

18

Filistejtė kishin pushtuar edhe qytetet e fushės dhe tė Negevit tė Judės dhe kishin marrė Beth-Shemeshin, Ajalonin, Gederothin, Sokon me fshatrat e tij, Timnahun me fshatrat e tij, Gimzon me fshatrat e tij, dhe ishin vendosur aty.

19

Zoti nė fakt kishte poshtėruar Judėn pėr shkak tė Ashazit, mbretit tė Izraelit, qė kishte nxitur rėnien morale nė Judė dhe kishte kryer mėkate tė rėnda kundėr Zotit.

20

Kėshtu Tilgath-Pilneseri, mbret i Asirisė, doli kundėr tij dhe e shtypi nė vend qė ta ndihmonte,

21

megjithatė Ashazi kishte marrė njė pjesė tė thesareve tė shtėpisė tė Zotit, tė pallatit tė mbretit dhe tė krerėve, dhe ia kishte dhėnė tė gjitha mbretit tė Asirisė; megjithatė kjo nuk i vlejti fare.

22

Edhe kur ishte i shtypur, mbreti Ashaz mėkatoi edhe mė shumė kundėr Zotit.

23

U ofroi flijime perėndive tė Damaskut qė e kishin mundur, duke thėnė: "Me qenė se perėnditė e mbretit tė Sirisė i ndihmojnė ata, unė do t`i ofroj atyre flijime qė tė mė ndimojnė edhe mua". Por qenė pikėrisht ata qė shkaktuan shkatėrrimin e tij dhe atė tė tė gjithė Izraelit.

24

Ashazi mblodhi gjithė veglat e shtėpisė sė Perėndisė, i bėri ato copė-copė, mbylli portat e shtėpisė tė Zotit, ndėrtoi altare nė ēdo kėnd tė Jeruzalemit,

25

dhe nė ēdo qytet tė Judės vendosi vende tė larta pėr t`u djegur temjan perėndive tė tjera, duke shkaktuar kėshtu zemėrimin e Zotit, Perėndisė tė etėrve tė tij.

26

Pjesa tjetėr e bėmave tė tij dhe tėrė sjelljet e tij, nga e para nė tė fundit, janė shkruar nė librin e mbretėrve tė Judės dhe tė Izraelit.

27

Pastaj Ashazin pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytet, nė Jeruzalem, por nuk deshėn ta vėnė nė varrezat e mbretėrve tė Izraelit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ezekia.

2 i Kronikave 29