Bibla Shqip

Esdra 2

Esdra

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Sa arriti muaji i shtatė dhe bijtė e Izraelit ishin nė qytetet e tyre, populli u mblodh si njė njeri i vetėm nė Jeruzalem.

2

Atėherė Jeshua, bir i Jotsadakut, bashkė me vėllezėrit e tij priftėrinj dhe me Zorobabelin, birin e Shealtielit me gjithė vėllezėrit e tij, u ngritėn dhe ndėrtuan altarin e Perėndisė tė Izraelit, pėr t`i ofruar olokauste, siē ėshtė shkruar nė ligjin e Moisiut, njeriut tė Perėndisė.

3

E rivendosėn altarin mbi themelet e tij, megjithėse kishin frikė nga popujt e tokave tė afėrta, dhe mbi tė i ofruan olokauste Zotit, olokaustet e mėngjesit dhe tė mbrėmjes.

4

Kremtuan gjithashtu festėn e Kasolleve, ashtu siē ėshtė shkruar, dhe ofruan ēdo ditė olokauste, nė bazė tė numrit qė kėrkohej pėr ēdo ditė.

5

Pastaj ofruan olokaustin e pėrjetshėm, olokaustet e hėnės sė re dhe tė gjitha festave tė pėrcaktuara nga Zoti, dhe ato tė cilitdo qė i bėnte njė ofertė vullnetare Zotit.

6

Nga dita e parė e muajit tė shtatė filluan t`i ofrojnė olokauste Zotit, por themelet e tempullit tė Zotit nuk ishin hedhur ende.

7

Pastaj u dhanė para gurėgdhendėsve dhe marangozėve, si dhe ushqime, pije dhe vaj atyre tė Sidonit dhe tė Tiros qė tė sillnin dru kedri nga Libani nė bazė tė koncesionit qė kishte marrė Kiri, mbret i Persisė.

8

Nė muajin e dytė tė vitit tė dytė tė arritjes sė tyre nė shtėpinė e Perėndisė nė Jeruzalem, Zorobabeli, bir i Shealtielit, Jeshua, bir i Jotsadakut, vėllezėrit e tjerė tė tyre priftėrinj dhe Levitėt

9

Atėherė Jeshua me bijtė e tij dhe vėllezėrit e tij, Kadmieli me bijtė e tij dhe bijtė e Judės u ngritėn si njė njeri i vetėm pėr tė drejtuar ata qė punonin nė shtėpinė e Perėndisė; po kėshtu vepruan bijtė e Henadadit me bijtė e tyre dhe vėllezėrit e tyre, Levitėt.

10

Kur ndėrtuesit hodhėn themelet e tempullit tė Zotit, ishin tė pranishėm priftėrinjtė tė veshur me rrobat e tyre dhe me bori dhe Levitėt, bijtė e Asafit, me cembale pėr tė lėvduar Zotin sipas udhėzimeve tė Davidit, mbretit tė Izraelit.

11

Ata kėndonin, kremtonin dhe lėvdonin Zotin, "Sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij ndaj Izraelit ėshtė e pėrjetshme". Tėrė populli lėshonte britma tė forta gėzimi, duke lėvduar Zotin, sepse ishin hedhur themelet e shtėpisė sė Zotit.

12

Shumė priftėrinj, Levitėt dhe krerė tė shtėpive atėrore, pleq, qė kishin parė tempullin e parė, qanin me zė tė lartė kur hidheshin themelet e kėtij tempulli para syve tė tyre. Shumė tė tjerė pėrkundrazi bėrtisnin fort nga gėzimi,

13

kėshtu qė njerėzit nuk mund tė dallonin zhurmėn e britmave tė gėzimit nga ajo e vajit tė popullit, sepse populli lėshonte britma tė forta, dhe zhurma e tyre dėgjohej nga larg.

Esdra 4