Bibla Shqip

Esdra 3

Esdra

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Kur armiqtė e Judės dhe tė Beniaminit dėgjuan qė ata qė kishin qenė nė robėri po rindėrtonin tempullin e Zotit, Perėndisė tė Izraelit,

2

iu afruan Zorobabelit dhe krerėve tė shtėpive atėrore dhe u thanė atyre: "Na lejoni tė ndėrtojmė bashkė me ju, sepse edhe ne kėrkojmė Perėndinė tuaj, ashtu si ju; i kemi ofruar flijime atij nga koha e Esar-Hadonit, mbretit tė Asirisė, qė na solli kėtu".

3

Por Zorobabeli, Jeshua dhe krerėt e tjerė tė shtėpive atėrore tė Izraelit iu pėrgjigjėn atyre: "Nuk keni asnjė tė drejtė tė ndėrtoni me ne njė shtėpi, Perėndisė tonė, por ne vetė do ti ndėrtojmė Zotit, Perėndisė sė Izraelit, ashtu si na ka urdhėruar mbreti Kir, mbret i Persisė".

4

Atėherė njerėzit e vendit filluan ta shkurajojnė popullin e Judės dhe ta trėmbin, me qėllim qė tė mos ndėrtonin.

5

Pėrveē kėsaj rekrutuan disa kėshilltarė kundėr tyre pėr tė hedhur poshtė qėllimin e tyre, dhe kėtė e bėnė gjatė gjithė kohės sė Kirit, mbretit tė Persisė, deri nė mbretėrimin e Darit, mbretit tė Persisė.

6

Gjatė mbretėrimit tė Asueros, nė fillim tė mbretėrimit tė tij, ata shkruan njė letėr me akuza kundėr banorėve tė Judės dhe tė Jeruzalemit.

7

Mė vonė, nė kohėn e Artasersit, Bishlami, Mithredathi, Tabeeli dhe kolegėt e tjerė tė tyre i shkruan Artasersit, mbretit tė Persisė. Letra ishte shkruar me shkronja aramaike dhe ishte pėrkthyer nė gjuhėn aramaike.

8

Rehumi, qeveritari, dhe Shimshai, sekretari, i shkruan mbretit Artasers njė letėr kundėr Jeruzalemit me kėtė pėrmbajtje:

9

"Rehumi, qeveritari, Shimshai, sekretari, dhe kolegėt e tyre tė tjerė, Dinaitėt, Afarsathkitėt, Tarpelitėt, Afaresitėt, Arkevitėt, Babilonasit, Shushankitėt, Dehavitėt, Elamitėt,

10

dhe popujt e tjerė qė i madhi dhe i famshmi Osnapar ka internuar dhe ka vendosur nė qytetin e Samarisė dhe nė pjesėn tjetėr tė krahinės matanė Lumit, e tė tjera".

11

Ja kopja e letrės qė ata i dėrguan: "Mbretit Artasers, nga shėrbėtorėt e tu, njerėzit e krahinės matanė Lumit, e tė tjera.

12

T`i njoftohet mbretit qė Judejtė, qė ikėn nga ti dhe kanė ardhur pranė nesh nė Jeruzalem, janė duke rindėrtuar qytetin rebel tė keq, po rindėrtojnė muret dhe po ndreqin themelet.

13

Tani t`i bėhet e njohur mbretit qė nė rast se ky qytet rindėrtohet dhe muret e tij pėrfundohen, ata nuk do tė paguajnė asnjė haraē, tatim ose taksė pėr kalim, dhe thesari i mbretit do tė ketė pasoja.

14

Tani, duke qenė se ne marrim ushqime nga pallati dhe nuk na duket e drejtė tė shohim ēnderimin e mbretit, prandaj i dėrgojmė kėtė njoftim mbretit,

15

me qėllim qė tė bėhen kėrkime nė librin e kujtimeve tė etėrve tė tu; dhe nė librin e kujtimeve do tė gjesh dhe do tė mėsosh qė ky qytet ėshtė njė qytet rebel, shumė i rrezikshėm pėr mbretėrit dhe pėr provincat, dhe se aty nxiten rebelime qė nga kohėt e lashta. Pėr kėtė arėsye qyteti u shkatėrrua.

16

Ne i bėjmė tė ditur mbretit, qė nė qoftė se ky qytet rindėrtohet dhe muret e tij pėrfundohen, nuk do tė mbetet asnjė zotėrim nė krahinėn matanė Lumit".

17

Mbreti dėrgoi kėtė pėrgjigje: "Rehumit, qeveritarit, Shimshait, sekretarit, dhe pjesės tjetėr tė kolegėve tė tyre qė banonin nė Samaria dhe pjesės tjetėr tė krahinės matanė Lumit: Pėrshėndetje, e tė tjera.

18

Letra qė na dėrguat u lexua me kujdes pėrpara meje.

19

Unė dhashė urdhėr tė bėhen kėrkime, dhe u gjet qė ky qytet qysh prej kohėsh tė lashta ėshtė ngritur kundėr mbretėrve dhe qė nė tė kanė ndodhur rebelime dhe kryengritje.

20

Nė Jeruzalem ka pasur mbretėr tė fuqishėm qė kanė sunduar mbi gjithė vendin matanė Lumit, dhe tė cilėve u paguheshin haraēe, tatime dhe taksa kalimi.

21

Prandaj jepni urdhėr qė kėta njerėz tė pezullojnė punimet dhe ky qytet tė mos rindėrtohet deri sa tė jetė dhėnė nga unė urdhėri pėrkatės.

22

Tregohuni tė kujdesshėm tani dhe mos e lini pas dore kėtė punė. Pse, pra, dėmi duhet tė shtohet nė kurriz tė mbretit?".

23

Sapo kopja e letrės sė mbretit Artasers u lexua pėrpara Rehumit, Shimshait, sekretarit, dhe kolegėve tė tyre, ata shkuan me nxitim nė Jeruzalem tek Judejtė dhe i detyruan tė pezullojnė punimet me forcėn e armėve.

24

Kėshtu u pezullua puna e shtėpisė sė Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem, dhe mbeti pezull deri nė vitin e dytė tė mbretėrimit tė Darius, mbretit tė Persisė.

Esdra 5