Bibla Shqip

Esdra 5

Esdra

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Atėherė mbreti Dar urdhėroi qė tė bėheshin kėrkime nė shtėpinė e arkivave ku ruheshin thesaret nė Babiloni;

2

dhe nė Ahmetha, nė kėshtjellėn qė ėshtė nė provincėn e Medisė, u gjet njė rrotull, dhe nė tė njė dokument tė shkruar kėshtu:

3

"Nė vitin e parė tė mbretit Kir, mbreti Kir u shpall njė urdhėresė lidhur me shtėpinė e Perėndisė nė Jeruzalem: "Tė rindėrtohet tempulli, vendi ku ofrohen flijime. Tė hidhen mirė themelet e tij. Tė ketė njė lartėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh dhe njė gjerėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh,

4

me tri radhė gurėsh tė mėdhenj dhe njė radhė lėndė tė re druri; dhe shpenzimet tė paguhen nga pallati mbretėror.

5

Pėrveē kėsaj, veglat prej ari dhe prej argjendi tė shtėpisė sė Perėndisė, qė Nebukadnetsari ka hequr nga tempulli qė ėshtė nė Jeruzalem dhe i ka ēuar nė Babiloni, tė rikthehen dhe tė ēohen nė tempullin qė ėshtė nė Jeruzalem; dhe secila tė vihet nė vendin e vet nė shtėpinė e Perėndisė".

6

Tani, pra, Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, Shethar-Boznai dhe kolegėt tuaj, Afarsekitėt, qė ndodhen matanė Lumit, rrini larg kėtij vendi!

7

Lini qė tė vazhdojė puna pėr kėtė shtėpi tė Perėndisė; qeveritari i Judejve dhe pleqtė e Judejve ta rindėrtojnė kėtė shtėpi tė Perėndisė nė vendin e saj.

8

Pėrveē kėsaj po lėshoj njė urdhėr pėr atė qė duhet tė bėni pėr pleqtė e Judejve nė rindėrtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė; kėtyre njerėzve t`u paguhen tėrė shpenzimet nga tė ardhurat e mbretit qė vijnė nga taksat e mbledhura matanė Lumit, me qėllim qė punimet tė mos ndėrpriten.

9

Gjėrat e nevojshme pėr olokaustet e Perėndisė sė qiellit: demat, deshtė, qengjat, bashkė me grurin, kripėn, verėn, vajin, duhet tė dorėzohen ēdo ditė, pa mosplotėsuar kurrė kėrkesat e priftėrinjve qė janė nė Jeruzalem,

10

me qėllim qė t`i ofrojnė flijime me erė tė kėndshme Perėndisė sė qiellit dhe tė luten pėr jetėn e mbretit dhe tė bijve tė tij.

11

Kam dhėnė gjithashtu urdhėr qė nė qoftė se dikush e shtrėmbėron kėtė dekret, t`i hiqet njė tra shtėpisė sė tij, tė ngrihet dhe ai tė varet tek ai; dhe shtėpia e tij tė katandiset nė njė plehėrishte pėr shkak tė veprimit tė tij.

12

Perėndia qė e ka bėrė emrin e tij tė banojė atje shkatėrroftė ēdo mbret dhe ēdo popull qė guxon tė shtrijė dorėn e tij pėr ta ndryshuar kėtė ose pėr tė shkatėrruar shtėpinė e Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem! Unė, Darius, e kam nxjerrė kėtė dekret; tė zbatohet me pėrpikmėri".

13

Atėherė Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, Shethar-Boznai dhe kolegėt e tyre vepruan pikėrisht ashtu siē i kishte porositur mbreti Dar.

14

Kėshtu pleqtė e Judejve vazhduan tė ndėrtojnė dhe tė bėjnė pėrparime, tė nxitur nga fjalėt e frymėzuara tė profetit Axhe dhe tė Zakarias, birit tė Idos. Ata e mbaruan ndėrtimin sipas urdhėrit tė Perėndisė tė Izraelit dhe sipas rregullit tė Kirit, tė Darit dhe tė Artasersit, mbretit tė Persisė.

15

Tempulli u pėrfundua ditėn e tretė tė muajit tė Adarit, qė ishte viti i gjashtė i mbretėrimit tė Darit.

16

Atėherė bijtė e Izraelit, priftėrinjtė, Levitėt dhe tė kthyerit e tjerė nga robėria e kremtuan me gėzim kushtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė.

17

Pėr kushtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė ata ofruan njėqind dema, dyqind desh, katėrqind qengja dhe dymbėdhjetė cjep, sipas numrit tė fiseve tė Izraelit, si flijime pėr mėkatin pėr gjithė Izraelin.

18

Pastaj vendosėn priftėrinjtė sipas klasave tė tyre dhe Levitėt sipas ndarjeve tė tyre, pėr shėrbimin e Perėndisė nė Jeruzalem, ashtu siē ėshtė shkruar nė librin e Moisiut.

19

Tė kthyerit nga robėria e kremtuan Pashkėn ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit tė parė,

20

sepse priftėrinjtė dhe Levitėt ishin pastruar bashkarisht; tė gjithė ishin tė pastėr. Atėherė e flijuan Pashkėn pėr tė gjithė tė kthyerit nga robėria, pėr vėllezėrit e tyre priftėrinj dhe pėr veten e tyre.

21

Kėshtu bijtė e Izraelit qė ishin kthyer nga robėria e hėngrėn Pashkėn bashkė me tėrė ata qė ishin ndarė nga papastėrtia e popujve tė vendit dhe qė ishin bashkuar me ta pėr tė kėrkuar Zotin, Perėndinė e Izraelit.

22

Dhe kremtuan me gėzim shtatė ditė me radhė festėn e tė Ndormėve, sepse Zoti i kishte mbushur me gėzim, duke pėrkulur nė favor tė tyre zemrėn e mbretit tė Asirisė, kėshtu qė t`i bėnte mė tė fuqishme duart e tyre pėr ndėrtimin e shtėpisė sė Perėndisė, Perėndisė tė Izraelit.

Esdra 7