Bibla Shqip

Esdra 6

Esdra

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Mbas kėtyre gjėrave, nėn mbretėrimin e Artasersit, mbretit tė Persisė, Ezdra, bir i Serajahut, bir i Azarias, bir i Hilkiahut,

2

bir i Shalumit, biri i Tsadokut, bir i Ahitubit,

3

bir i Amariahut, bir i Azarias, bir i Merajothit,

4

bir i Zerajahut, bir i Uzit, bir i Bukit,

5

bir i Abishuas, bir i Finehasit, bir i Eleazarit, bir i Aaronit, kryeprift;

6

ky Ezdra vinte nga Babilonia. Ishte njė shkrues kompetent nė ligjin e Moisiut tė dhėnė nga Zoti, Perėndia i Izraelit. Mbreti i dha tė gjitha ato qė ai kėrkoi, sepse dora e Zotit, Perėndisė tė tij, ishte mbi tė.

7

Nė vitin e shtatė tė mbretit Artasersit, ngjitėn gjithashtu nė Jeruzalem disa nga bijtė e Izraelit dhe tė priftėrinjve, Levitė, kėngėtarė, derėtarė dhe Nethinej.

8

Ezdra arriti nė Jeruzalem nė muajin e pestė, qė ishte viti i shtatė i mbretit.

9

Ai e filloi udhėtimin e tij nga Babilonia ditėn e parė tė muajit tė parė dhe arriti nė Jeruzalem ditėn e parė tė muajit tė pestė, sepse dora mirėbėrėse e Perėndisė tė tij ishte mbi tė.

10

Nė tė vėrtetė Ezdra i ishte kushtur me gjithė zemėr tė studjonte ligjin e Zotit, ta zbatonte nė praktikė dhe tė mėsonte nė Izrael statutet dhe dekretet.

11

Ja kopja e letrės qė mbreti Artasers i dorėzoi priftit Ezdra, shkruesit, njė shkrues kompetent nė urdhėrimet e Zotit dhe nė statutet e tij e dhėna Izraelit.

12

"Artasersi, mbret i mbretėrve, priftit Ezdra, shkruesit kompetent nė ligjin e Perėndisė tė qiellit. Pėrshėndetje, e tė tjera.

13

Unė kam nxjerrė njė dekret sipas tė cilit kushdo nga populli i Izraelit dhe nga priftėrinjtė e tij dhe nga Levitėt e mbretėrisė sime qė ka vendosur lirisht tė shkojė nė Jeruzalem, mund tė vijė me ty.

14

Nė tė vėrtetė ti je dėrguar nga ana e mbretit dhe nga shtatė kėshilltarėt e tij pėr tė bėrė hulumtime nė Judė dhe nė Jeruzalem mbi ligjin e Perėndisė tėnd, qė ėshtė nė duart e tua,

15

dhe pėr t`i ēuar argjendin dhe arin qė mbreti dhe kėshilltarėt e tij ia kanė ofruar spontanisht Perėndisė tė Izraelit, banesa e tė cilit ėshtė nė Jeruzalem,

16

dhe tėrė argjendin dhe arin qė mund tė gjesh nė tėrė krahinėn e Babilonisė, sė bashku me ofertėn vullnetare, qė bėhen nė mėnyrė spontane nga populli dhe nga priftėrinjtė pėr shtėpinė e Perėndisė tė tyre nė Jeruzalem.

17

Prandaj me kėto para ti do tė kujdesesh tė blesh dema, desh dhe qengja me ofertat e tyre tė ushqimit dhe tė libacioneve, dhe do t`i ofrosh mbi altarin e shtėpisė sė Perėndisė tuaj qė ėshtė nė Jeruzalem.

18

Sa pėr pjesėn tjetėr tė argjendit dhe tė arit, do tė bėni atė qė tė duket e mirė ty dhe vėllezėrve tė tu, sipas vullnetit tė Perėndisė tuaj.

19

Edhe veglat qė tė janė dhėnė pėr shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė tėnd, vendosi pėrsėri pėrpara Perėndisė tė Jeruzalemit.

20

Pėr ēfarėdo lloj nevoje tjetėr tė shtėpisė sė Perėndisė tėnd qė tė takon ty ta plotėsosh, do ta plotėsosh me shpenzimet e thesarit mbretėror.

21

Unė, mbreti Artasers, urdhėroj tė gjithė arkėtarėt e krahinės matanė Lumit: gjithēka qė do tė kėrkojė prifti Ezdra, shkruesi i ligjit tė Perėndisė tė qiellit, t`i plotėsohen menjėherė,

22

deri nė njėqind talenta argjendi, njėqind kore gruri, njėqind bate vere dhe njėqind bate vaji dhe kripė nė sasi tė pakufizuar.

23

Tėrė ato qė janė urdhėruar nga Perėndia i qiellit tė zbatohen me zell pėr shtėpinė e Perėndisė tė qiellit. Pse zemėrimi duhet tė bjerė mbi mbretėrinė e mbretit dhe tė bijve tė tij?

24

Pėrveē kėsaj ju njoftojmė se nuk ėshtė e lejueshme tė merren haraēe, tatime ose taksa kalimi nga asnjė prej priftėrinjve, Levitėve, kėngėtarėve, derėtarėve, Nethinejve dhe shėrbėtorėve tė kėsaj shtėpie tė Perėndisė.

25

Dhe ti, o Ezdra, sipas diturisė sė Perėndisė tėnd qė ti zotėron, cakto zyrtarė dhe gjyqtarė qė t`i sigurojnė drejtėsinė tėrė popullit qė ndodhet nė krahinėn matanė Lumit, gjithė atyre qė njohin ligjet e Perėndisė tėnd; dhe ua mėso atyre qė nuk i njohin.

26

Dhe ai qė nuk respekton ligjin e Perėndisė tėnd dhe ligjin e mbretit t`i jepet menjėherė gjyqit, ose me vdekje, ose me dėbim ose me konfiskimin e pasurisė ose me burgim".

27

I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i etėrve tanė, qė i ka shtėnė njė gjė tė tillė zemrės sė mbretit, qė tė zbukurojė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem,

28

dhe mė bėri tė gėzoj favoret te mbreti, kėshilltarėt e tij dhe tė tėrė princat e fuqishėm mbretėrorė. Kėshtu e ndjeva veten tė trimėruar, sepse dora e Zotit, Perėndisė tim, ishte mbi mua, dhe mblodha krerėt e Izraelit qė tė niseshin me mua.

Esdra 8