Bibla Shqip

Esdra 7

Esdra

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Kėta janė krerėt e shtėpive atėrore dhe lista gjenealogjike e atyre qė u kthyen me mua nga Babilonia, nėn mbretėrimin e Artasersit.

2

Nga bijtė e Finehasit, Gershomi; nga bijtė e Ithamarit, Danieli; nga bijtė e Davidit, Hatushi.

3

Nga bijtė e Shekaniahut: nga bijtė e Paroshit, Zakaria, dhe bashkė me tė u regjistruan njėqind e pesėdhjetė meshkuj.

4

Nga bijtė e Pahath-Moabit, Elihoenai, bir i Zerahiahut, dhe me tė dyqind meshkuj.

5

Nga bijtė e Shekaniahut, i biri i Jahazielit dhe bashkė me tė treqind meshkuj.

6

Nga bijtė e Adinit, Ebedi, bir i Jonathanit, dhe bashkė me tė pesėdhjetė meshkuj.

7

Nga bijtė e Elamit, Isai, bir i Athaliahut, dhe bashkė me tė shtatėdhjetė meshkuj.

8

Nga bijtė e Shefatiahut, Zebadiahu, bir i Mikaelit, dhe bashkė me tė tetėdhjetė meshkuj.

9

Nga bijtė e Joabit, Obadiahu, bir i Jehielit, dhe bashkė me tė dyqind e tetėmbėdhjetė meshkuj.

10

Nga bijtė e Shelomithit, bir i Josifiahut dhe bashkė me tė njėqind e gjashtėdhjetė meshkuj.

11

Nga bijtė e Bebait, Zakaria, bir i Bebait, dhe bashkė me tė njėzet e tetė meshkuj.

12

Nga bijtė e Azgadit, Johanani, bir i Hakatas, dhe bashkė me tė njėqind e dhjetė meshkuj.

13

Nga bijtė e Adonikamit, tė fundit, emrat e tė cilėve ishin: Elifelet, Jehiel dhe Shemajah, dhe bashkė me ta gjashtėdhjetė meshkuj.

14

Nga bijtė e Bigvait, Uthai dhe Zabudi, dhe bashkė me ta shtatėdhjetė meshkuj.

15

Unė i mblodha pranė lumit qė rrjedh nė drejtim tė Ahavės, dhe fushuam aty tri ditė. Kur kalova nė revistė popullin dhe priftėrinjtė, nuk gjeta asnjė bir Leviti.

16

Atėherė dėrgova tė thėrrasė Eliezerin, Arielin, Shemajahun, Elnathanin, Jaribin, Elnathanin, Nathanin, Zakarian dhe Meshulamin, qė ishin tė parė, si edhe Jojaribin dhe Elnathanin qė ishin njerėz tė urtė,

17

dhe i urdhėrova tė shkonin tek Ido, kreu i lokalitetit tė Kasifias, dhe u vura nė gojė fjalėt qė duhet t`i thonin Idos dhe vėllezėrve tė tij, Nethinejve nė lokalitetin e Kasifias, qė tė na dėrgonin njerėz qė tė kryenin shėrbimin nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

18

Me qenė se dora mirėbėrėse e Perėndisė tonė ishte mbi ne, ata na dėrguan Sherebiahun, njė njeri me mend, nga bijtė e Mahlit, birit tė Levit, bir i Izraelit, bashkė me bijtė e vėllezėrit e tij, gjithsej tetėmbėdhjetė;

19

dhe Hashabiahun, dhe me tė Isai nga bijtė e Merarit, vėllezėrit dhe bijtė e tyre, gjithsej njėzet;

20

dhe nga Nethinej, qė Davidi dhe krerėt kishin caktuar nė shėrbim tė Levitėve, dyqind e njėzet Nethinej, tė gjithė tė caktuar me emėr.

21

Aty, pranė lumit Ahava, unė shpalla njė agjerim pėr t`u pėrulur pėrpara Perėndisė tonė, pėr t`i kėrkuar njė udhėtim tė sigurt pėr ne, pėr fėmijėt tanė dhe pėr tė gjitha pasuritė tona.

22

Nė fakt unė kisha turp t`i kėrkoja mbretit njė roje ushtarėsh dhe kalorėsish qė tė na mbronte nga armiku gjatė udhėtimit, sepse i kishim thėnė mbretit: "Dora e Perėndisė tonė ėshtė mbi tė gjithė ata qė kėrkojnė pėr tė mirėn e tyre, por fuqia e tij dhe zemėrimi i tij janė kundėr tė gjithė atyre qė e braktisin".

23

Kėshtu ne agjeruam dhe iu lutėm Perėndisė tonė pėr kėtė arėsye, dhe ai e dėgjoi lutjen tonė.

24

Atėherė unė zgjodha dymbėdhjetė nga krerėt e priftėrinjve: Sherebiahun, Hashabiahun dhe bashkė me ta dhjetė nga vėllezėrit e tyre,

25

dhe u peshova atyre argjendin, arin, veglat, qė ishin oferta e bėrė pėr shtėpinė e Perėndisė tonė nga mbreti, nga kėshilltarėt dhe nga paria e tij, dhe nga tė gjithė Izraelitėt qė ndodheshin atje.

26

Nė duart e tyre peshova gjithashtu gjashtėqind e pesėdhjetė talenta argjendi, vegla prej argjendi me njė vlerė prej njėqind talentash, njėqind talenta ari,

27

njėzet kupa ari me njė vlerė prej njė mijė darikė, dy enė prej bronzi tė hollė dhe tė shndritshėm, i ēmueshėm si ari.

28

Pastaj u thashė atyre: "Ju i jeni shenjtėruar Zotit; edhe pėrdorėset janė tė shenjta, dhe argjendi dhe ari janė njė ofertė vullnetare pėr Zotin, Perėndinė e etėrve tuaj.

29

Kini kujdes dhe ruajini deri sa t`i peshoni pėrpara krerėve tė priftėrinjve, Levitėve dhe tė parėve tė shtėpive atėrore tė Izraelit nė Jeruzalem, nė dhomat e shtėpisė tė Zotit".

30

Kėshtu priftėrinjtė dhe Levitėt morėn argjendin, arin dhe veglat qė u peshuan atėherė, pėr t`i ēuar nė Jeruzalem nė shtėpinė e Perėndisė tonė.

31

Ditėn e dymbėdhjetė tė muajit tė parė u nisėm nga lumi Ahava pėr tė shkuar nė Jeruzalem; dora e Perėndisė tonė ishte mbi ne dhe gjatė udhėtimit na liroi nga armiku dhe nga pritat e tij.

32

Arritėm kėshtu nė Jeruzalem dhe qėndruam tri ditė atje.

33

Ditėn e katėrt nė shtėpinė e Perėndisė tonė, u peshuan argjendi, ari dhe veglat nė duart e Meremothit, birit tė priftit Uriah, me tė cilin ishte Eleazari, bir i Finehasit, dhe me ta Levitėt Jozabad, bir i Jeshuas, dhe Noadiahu, bir i Binuit.

34

U njėhsua dhe u peshua ēdo gjė; dhe pesha e tė gjitha gjėrave u vu me shkrim.

35

Tė mėrguarit qė u kthyen nga robėria, i ofruan si olokauste Perėndisė tė Izraelit dymbėdhjetė dema pėr tėrė Izraelin, nėntėdhjetė e gjashtė desh, shtatėdhjetė e shtatė qengja dhe dymbėdhjetė cjep si flijim pėr mėkatin, e tėrė kjo si olokaust pėr Zotin.

36

Pastaj ua dorėzuan dekretet e mbretit satrapėve tė mbretit dhe qeveritarėve tė krahinės matanė Lumit, dhe kėta ndihmuan popullin dhe shtėpinė e Perėndisė.

Esdra 9