Bibla Shqip

Nehemia 1

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Nė muajin e Nisanit, vitin e njėzetė tė mbretit Artakserks, sapo e sollėn verėn para tij, unė e mora verėn dhe ia zgjata atij. Unė nuk kisha qenė i trishtuar kurrė nė prani tė tij.

2

Prandaj mbreti mė tha: "Pse ke pamje tė trishtuar, ndonėse nuk je i sėmurė? Kjo nuk mund tė jetė veēse njė trishtim i zemrės". Atėherė mė zuri njė frikė shumė e madhe,

3

dhe i thashė mbretit: "Rroftė mbreti pėrjetė! Si mund tė mos jetė fytyra ime e trishtuar kur qyteti ku janė varrosur etėrit e mi ėshtė shkatėrruar dhe portat e tij janė konsumuar nga zjarri?".

4

Mbreti mė tha: "Ēfarė kėrkon?". Atėherė unė iu luta Perėndisė tė qiellit

5

dhe pastaj iu pėrgjigja mbretit: "Nė qoftė se kjo i pėlqen mbretit dhe shėrbėtori yt ka gjetur mirėdashje nė sytė e tu, mė lejo tė shkoj nė Judė, nė qytetin e varreve tė etėrve tė mi, qė ta rindėrtoj atė".

6

Mbreti mė tha (mbretėresha i rrinte ulur nė krah): "Sa do tė zgjasė udhėtimi dhe kur do tė kthehesh?". Kėshtu i pėlqeu mbretit tė mė lėrė tė shkoj dhe unė i tregova njė afat kohe.

7

Pastaj i thashė mbretit: "Nė rast se kėshtu i pėlqen mbretit, tė mė jepen letra pėr qeveritarėt e krahinės matanė Lumit qė tė mė japin lejen e kalimit deri sa tė arrijė nė Judė,

8

dhe njė letėr pėr Asafin, mbikėqyrėsin e pyllit tė mbretit, qė tė mė japė lėndėn e drurit pėr tė ndėrtuar portat e qytezės sė bashkuar me tempullin, pėr muret e qytetit dhe pėr shtėpinė nė tė cilėn do tė shkoj tė banoj". Mbreti mė dha letrat, sepse dora mirėdashėse e Perėndisė tim ishte mbi mua.

9

Arrita kėshtu te qeveritarėt e krahinės matanė Lumit dhe u dhashė atyre letrat e mbretit. Me mua mbreti kishte dėrguar njė trup pėrcjellės tė pėrbėrė nga komandantė tė ushtrisė dhe nga kalorės.

10

Por kur Sanballati, Horoniti dhe Tobiahu, shėrbėtori i Amonit, e mėsuan kėtė gjė, u shqetėsuan shumė, sepse kishte ardhur njė burrė qė kėrkonte tė mirėn e bijve tė Izraelit.

11

Kėshtu arrita nė Jeruzalem dhe qėndrova atje tri ditė.

12

Pastaj u ngrita natėn me pak burra tė tjerė, por nuk i thashė gjė asnjeriut nga ato qė Perėndia im mė kishte vėnė nė zemėr tė bėja pėr Jeruzalemin. Nuk kisha me vete asnjė kafshė tjetėr, barre, veē asaj sė cilės i kisha hipur.

13

Dola natėn nga porta e Luginės, nė drejtim tė burimit tė Dragoit dhe tė portės sė Plehut, duke kontrolluar kėshtu muret e Jeruzalemit qė ishin plot me tė ēara dhe portat e tij tė konsumuara nga zjarri.

14

Vazhdova pastaj me portėn e Burimit dhe pishinėn e Mbretit, por nuk kishte vend nga tė kalonte kafsha mbi tė cilėn kisha hipur.

15

Atėherė iu ngjita natėn luginės, duke inspektuar gjithnjė muret; mė nė fund u ktheva prapa, duke hyrė nga porta e Luginės, dhe kėshtu u ktheva.

16

Zyrtarėt nuk dinin se ku kisha shkuar dhe as me se isha marrė. Deri nė atė ēast nuk u kisha thėnė asgjė Judejve, priftėrinjve, parisė, zyrtarėve dhe as atyre qė merreshin me punimet.

17

Atėherė u thashė atyre: "Ju e shikoni gjendjen e mjeruar nė tė cilat ndodhemi: Jeruzalemi ėshtė shkatėrruar dhe portat e tij janė konsumuar nga zjarri! Ejani, t`i rindėrtojmė muret e Jeruzalemit, dhe kėshtu nuk do tė jemi mė tė turpėruar!".

18

U tregova pastaj atyre si dora bamirėse e Perėndisė tim kishte qenė mbi mua si dhe fjalėt qė mbreti mė kishte thėnė. Atėherė ata thanė: "Tė ngrihemi dhe t`i vihemi ndėrtimit!". Kėshtu morėn kurajo pėr t`i forcuar duart e tyre pėr kėtė punė tė rėndėsishme.

19

Por kur Sanbalati, Horoniti dhe Tobiahu, shėrbėtori Amonit, dhe Geshemi, Arabi, e mėsuan kėtė gjė, filluan tė tallen dhe tė na pėrbuzin, duke thėnė: "Ēfarė po bėni? Mos doni, vallė, tė ngrini krye kundėr mbretit?".

20

Atėherė unė u pėrgjigja dhe u thashė atyre: "Do tė jetė vetė Perėndia i qiellit qė do tė na sigurojė suksesin. Ne, shėrbėtorėt e tij, do tė fillojmė ndėrtimin, por pėr ju nuk do tė ketė as pjesė, as tė drejtė, as kujtim nė Jeruzalem".

Nehemia 3