Bibla Shqip

Nehemia 2

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Eliashibi, kryeprifti, u ngrit atėherė bashkė me vėllezėrit e tij priftėrinj dhe ndėrtuan portėn e Deleve; e shenjtėruan dhe ia vunė kanatet. Vazhduan tė ndėrtojnė deri nė kullėn e Meahut, qė pastaj

2

Pranė Eliashibit ndėrtuan njerėzit e Jerikos dhe pranė tyre ndėrtoi Zakuri, bir i Imrit.

3

Bijtė e Senaahut ndėrtuan portėn e Peshqve, bėnė kasėn dhe vunė kanatet e saj, bravat dhe shufrat.

4

Pranė tyre punonte pėr riparimet Meremothi, bir i Urias, qė ishte bir i Kotsit; pranė tyre pėr riparimet punonte Meshullami, bir i Berekiahut, qė ishte bir i Meshezabeelit; pranė tyre punonte pėr riparimet Tsadoku, bir i Baanas;

5

pranė tyre pėr riparimet punonin Tekoitėt; por fisnikėt midis tyre nuk e ulėn qafėn pėr tė bėrė punėn e Zotit tė tyre.

6

Jehojada, bir i Paseahut, dhe Meshulami, bir i Besodejahut, restauruan portėn e Vjetėr; bėnė kasėn dhe vunė kanatet e saj, bravat dhe shufrat.

7

Pranė tyre punonin pėr riparimin e selisė sė qeveritarit tė krahinės matanė Lumit Melatiahu, Gabaoniti, Jadoni Meronithiti dhe njerėzit e Gabaonit dhe tė Mitspahut.

8

Pranė tyre punonte pėr riparimet Uzieli, bir i Harhajahut, njė ndėr argjendarėt; pranė tij punonte pėr riparimet Hananiahu, njė nga parfumierėt. Ata e pėrforcuan Jeruzalemin deri nė Murin e Gjerė.

9

Pranė tyre punoi pėr riparimet Refajahu, bir i Hurit, kryetar i gjysmės sė rrethit tė Jeruzalemit.

10

Pranė tyre punonte pėr riparimet, pėrballė shtėpisė sė tij, Jedajahu, bir i Harumafit; pranė tij punonin pėr riparimet Hatushi, bir i Hashabnejahut.

11

Malkijahu, bir i Harimit, dhe Hashshubi, bir i Pahath-Moabit, ndreqėn njė pjesė tjetėr tė mureve dhe kullėn e Furrave.

12

Pranė tij punonte pėr riparimet, bashkė me bijat e tij, Shalumi, bir i Haloheshit, kryetar i gjysmės sė rrethit tė Jeruzalemit.

13

Hanuni dhe banorėt e Zanoahit ndreqėn portėn e Luginės; e ndėrtuan dhe i vunė kanatet, bravat dhe shufrat. Pėrveē kėsaj ndreqėn njė mijė kubitė muri deri nė portėn e Plehut.

14

Malkijahu, bir i Rekabit, kryetar i rrethit tė Beth-Hakeremit, ndreqi portėn e Plehut; e ndėrtoi, dhe i vuri kanatet, bravat dhe shufrat.

15

Shalumi, bir i Kol-Hezeut, kryetar i rrethit tė Mitspahut, ndreqi portėn e Burimit; e ndėrtoi, e mbuloi dhe i vuri kanatet, bravat dhe shufrat. Ndreqi gjithashtu murin e pishinės tė Siloes, pranė kopshtit tė mbretit, deri nė shkallėzat qė zbresin nga qyteti i Davidit.

16

Pas tij Nehemia, bir i Azbukut, kryetar i gjysmės sė rrethit tė Beth-Zurit, punoi pėr riparimet deri pėrpara varreve tė Davidit, deri te pishina artificiale dhe deri te shtėpia e Trimave.

17

Pas tij punuan pėr riparimet Levitėt, nėn drejtimin e Rehumit, birit tė Banit; pranė tij punonte pėr riparimet pėr rrethin e tij Hashabia, kryetar i gjysmės sė rrethit tė Keilahut.

18

Pas tij punuan pėr riparimet vėllezėrit e tyre, nėn mbikėqyrjen e Bavait, birit tė Henadat, kryetar i gjysmės tjetėr tė rrethit tė Keilahut.

19

Pranė tij Ezeri, bir i Jeshuas, kryetar i Mitspahut, ndreqi njė pjesė tjetėr tė mureve, pėrballė tė pėrpjetės sė arsenalit, nė qoshe.

20

Mbas tij Baruku, bir i Zabait, riparoi me zell tė madh njė pjesė tjetėr tė mureve, nga qoshja deri te porta e shtėpisė sė Eliashibit, kryepriftit.

21

Mbas tij Meremothi, bir i Urias, qė ishte bir i Kotsit, ndreqi njė pjesė tjetėr tė mureve, nga porta e shtėpisė sė Eliashibit deri nė skajin e shtėpisė sė Eliashibit.

22

Mbas tij punuan pėr riparimet priftėrinjtė qė banonin pėrreth.

23

Mbas tyre Beniamini dhe Hashubi punuan pėr riparimet pėrballė shtėpisė sė tyre. Mbas tyre Azaria, bir i Maasejahut, qė ishte bir i Ananiahut, punoi pėr riparimet afėr shtėpisė sė tij.

24

Mbas tij Binui, bir i Henadadit, ndreqi njė pjesė tjetėr tė mureve, nga shtėpia e Azarias deri nė kthesė, domethėnė nė qoshe.

25

Palali, bir i Uzait, bėri riparime pėrballė kthesės dhe kullės qė spikat nga shtėpia e epėrme e mbretit, qė ishte pranė oborrit tė burgut. Mbas tij bėri riparime Pedajahu, bir i Paroshit.

26

Nethinejtė, qė banonin mbi Ofelin, bėnė riparime deri pėrpara portės sė Ujėrave, nė drejtim tė lindjes, dhe pėrballė kullės qė spikaste.

27

Mbas tyre Tekoitėt riparuan njė pjesė tjetėr tė mureve, pėrballė kalasė sė madhe qė spikaste dhe deri nė murin e Ofelit.

28

Mbi portėn e Kuajve, priftėrinjtė punuan nė riparimet, secili pėrballė shtėpisė sė vet.

29

Mbas tyre Tsadoku, bir i Imerit, punoi pėr riparimet pėrballė shtėpisė sė tij. Mbas tij punoi Shemajahu, bir i Shekaniahut, qė ishte rojtar i portės lindore.

30

Mbas tij Hananiahu, bir i Shelemiahut, dhe Hanuni, biri i gjashtė i Tsalafit, riparuan njė pjesė tjetėr tė mureve. Mbas tyre Meshullami, bir i Berekiahut, punoi pėr riparimet pėrballė banesės sė tij.

31

Mbas tij Malkijahu, njė nga argjendarėt, mori pjesė nė riparimet deri nė shtėpitė e Nethinejve dhe tė tregtarėve, pėrballė portės sė Mifkadit dhe deri nė tė pėrpjetėn e qoshes.

32

Midis sė pėrpjetės sė qoshes dhe portės sė Deleve punuan pėr riparimet argjendarėt dhe tregtarėt.

Nehemia 4