Bibla Shqip

Nehemia 3

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Kur Sanballati dėgjoi qė ne po rindėrtonim muret, u zemėrua, u revoltua thellė dhe filloi tė tallet me Judejtė,

2

dhe u tha pėrpara vėllezėrve tė tij dhe ushtarėve tė Samarisė: "Ēfarė po bėjnė kėta Judej matufė? Do tė fortifikohen? Do tė ofrojnė flijime? A do tė mbarojnė brenda njė dite? Mos vallė do tė ringjallin gurėt e konsumuar nga zjarri i togjeve tė rrėnojave?".

3

Tobiahu, Amoniti, qė i rrinte pranė, tha: "Le tė ndėrtojnė! Por nė rast se njė dhelpėr hipėn sipėr, do ta rrėzojė murin e tyre prej guri!".

4

Dėgjo, o Perėndia ynė, sepse na pėrēmojnė! Bėj qė tė bjerė mbi kokėn e tyre fyerja e tyre dhe braktisi nė pėrbuzje nė njė vend robėrie!

5

Mos e mbulo paudhėsinė e tyre dhe mos lejo qė mėkati i tyre tė fshihet para teje, sepse kanė provokuar zemėrimin tėnd para ndėrtuesve".

6

Ne, pra, i rindėrtuam muret qė u bashkuan deri nė gjysmėn e lartėsisė sė tyre; populli e kishte marrė me zemėr punėn.

7

Por kur Sanballati, Tobiahu, Arabėt, Amonitėt dhe Asdodejtė mėsuan qė riparimi i mureve tė Jeruzalemit po pėrparonte dhe tė ēarat kishin filluar tė mbylleshin, ata u zemėruan shumė,

8

dhe tė gjithė sė bashku komplotuan pėr tė ardhur nė Jeruzalem dhe pėr tė krijuar trazira nė tė.

9

Por ne iu lutėm Perėndisė tonė dhe pėr shkak tė tyre vumė roje natė e ditė kundėr tyre.

10

Por ata tė Judės thonin: "Forcat e mbartėsve tė peshave vijnė duke u pakėsuar dhe gėrmadhat janė aq tė shumta sa nuk do tė arrijmė tė ndėrtojmė muret!

11

Pėrveē kėsaj kundėrshtarėt tanė thonin: "Ata nuk do tė dinė dhe nuk do tė shohin asgjė, deri sa ne do tė sulemi nė mes tė tyre dhe do t`i vrasim; kėshtu do tė bėjmė qė tė ndėrpriten punimet".

12

Por kur Judejtė qė banonin pranė tyre erdhėn dhjetė herė rrjesht pėr tė na thėnė: "Ngado qė tė ktheheni, do tė na sulen".

13

Unė vendosa njerėz tė armatosur nė vendet mė tė ulta prapa mureve; e vendosa popullin sipas familjeve, me shpatat e tyre, shtizat e tyre dhe harqet e tyre.

14

Mbasi e shqyrtova situatėn u ngrita dhe u thashė parisė, gjyqtarėve dhe pjesės tjetėr tė popullit: "Mos kini frikė nga ata! Kujtoni Zotin e madh dhe tė tmerrshėm dhe luftoni pėr vėllezėrit tuaj, pėr bijtė dhe bijat tuaja, pėr bashkėshortet tuaja dhe pėr shtėpitė tuaja!".

15

Kur armiqtė tanė mėsuan qė ne ishim tė informuar mbi kėtė gjė dhe qė Perėndia e kishte bėrė tė dėshtonte plani i tyre, ne tė gjithė u kthyem tek muret, secili nė punėn e tij.

16

Qysh prej asaj dite, gjysma e shėrbėtorėve tė mi merrej me punėt, ndėrsa gjysma tjetėr kishte rrokur shtizat, mburojat, harqet dhe kishte veshur parzmoret; komandantėt qėndronin prapa tėrė shtėpisė sė Judės.

17

Por ata qė ndėrtonin muret dhe ata qė mbartnin o ngarkonin peshat, me njė dorė merreshin me punimet dhe me dorėn tjetėr mbanin armėn e tyre.

18

Tėrė ndėrtuesit, duke punuar, mbanin secili shpatėn e ngjeshur nė ijet, ndėrsa borizani rrinte pranė meje.

19

Atėherė unė u thashė parisė, zyrtarėve dhe pjesės tjetėr tė popullit: "Puna ėshtė e madhe dhe e shtrirė, dhe ne jemi tė shpėrndarė mbi muret, larg njeri tjetrit.

20

Kudo qė tė dėgjoni tingullin e borisė, atje mblidhuni pranė nesh; Perėndia ynė do tė luftojė pėr ne".

21

Kėshtu e vazhdonim punėn, ndėrsa gjysma e njerėzve kishte rrokur shtizėn qė nė agim e deri sa dilnin yjet.

22

Nė tė njėjtėn kohė i thashė gjithashtu popullit: "Secili nga ju tė rrijė me shėrbėtorin e tij brenda Jeruzalemit, pėr tė na ruajtur natėn dhe pėr tė punuar pastaj ditėn".

23

Kėshtu as unė, as vėllezėrit e mi, as shėrbėtorėt e mi, as njerėzit e rojes qė mė ndiqnin, nuk i hiqnim rrobat; por secili kishte armėn e tij me ujė.

Nehemia 5