Bibla Shqip

Nehemia 6

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Kur muret pėrfunduan dhe unė vura nė vend portat, dhe derėtarėt, kėngėtarėt dhe Levitėt u caktuan nė funksionet e tyre,

2

komandėn e Jeruzalemit ia dhashė Hananit, vėllait tim, dhe Hananiahut, qeveritarit tė fortesės, sepse ishte njeri besnik dhe kishte frikė nga Perėndia mė tepėr se shumė tė tjerė.

3

Dhe u thashė atyre: "Portat e Jeruzalemit nuk duhet tė hapen deri sa tė fillojė tė djegė dielli; dhe ndėrsa rojet janė akoma nė vendroje, portat tė mbahen tė mbyllura dhe me shufra. Tė vendosen roje nga banorėt e Jeruzalemit, disa nė vendin e tyre mbi muret dhe tė tjerė pėrpara shtėpisė sė tyre".

4

Qyteti ishte i madh dhe i gjerė, por brenda tij kishte pak njerėz dhe nuk ndėrtoheshin shtėpi.

5

Atėherė Perėndia im mė vuri nė zemėr detyrėn tė mbledh parinė, gjyqtarėt dhe popullin, pėr t`i regjistruar sipas gjenealogjive tė tyre. Dhe gjeta regjistrin gjenealogjik tė atyre qė ishin kthyer nga

6

Kėta janė ata tė krahinės qė u kthyen nga robėria, ata qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte internuar dhe qė ishin kthyer nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij.

7

Kėta janė ata qė u kthyen me Zorobabelin, Jeshuan, Nehemian, Azarian, Raamiahun, Nahamanin, Mardokeon, Bilshanin, Misperethin, Bigvain, Nehumin dhe Banaahun. Numri i njerėzve tė popullit tė Izraelit:

8

bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind shtatėdhjetė e dy veta.

9

Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy veta.

10

Bijtė e Arahut, gjashtėqind e pesėdhjetė e dy veta.

11

Bijtė e Pahath-Moabit, bijtė e Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e tetėmbėdhjetė veta.

12

Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta.

13

Bijtė e Zatujit, tetėqind e dyzet e pesė veta.

14

Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė veta.

15

Bijtė e Binuit, gjashtėqind e dyzet e tetė veta.

16

Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tetė veta.

17

Bijtė e Azgadit, dy mijė e treqind e njėzet e dy veta.

18

Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė veta.

19

Bijtė e Bigvait, dy mijė e gjashtėdhjetė e shtatė veta.

20

Bijtė e Adinit, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė veta.

21

Bijtė e Aterit, nga familja e Ezekias, nėntėdhjetė e tetė veta.

22

Bijtė e Hashumit, treqind e njėzet e tetė veta.

23

Bijtė e Bezait, treqind e njėzet e katėr veta.

24

Bijtė e Harifit, njėqind e dymbėdhjetė veta.

25

Bijtė e Gabaonit, nėntėdhjetė e pesė veta.

26

Burrat e Betlemit dhe tė Netofahut, njėqind e tetėdhjetė e tetė veta.

27

Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė veta.

28

Burrat e Beth-Azmavethit, dyzet e dy veta.

29

Burrat e Kirjath-Jearimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre veta.

30

Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė veta.

31

Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy veta.

32

Burrat e Bethelit dhe tė Ait, njėqind e njėzet e tre veta.

33

Burrat e njė Nebos tjetėr, pesėdhjetė e dy veta.

34

Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr veta.

35

Bijtė e Harimit, treqind e njėzet veta.

36

Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė veta.

37

Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e njė veta.

38

Bijtė e Senaahut, tre mijė e nėntėqind e tridhjetė veta.

39

Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e gjashtėdhjetė e tre veta.

40

Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy veta.

41

Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė veta.

42

Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė veta.

43

Levitėt: bijtė e Jeshuas, nga familja e Kadmielit, bijtė e Hodevahut, shtatėdhjetė e katėr veta.

44

Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e dyzet e tetė veta.

45

Derėtarėt: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, njėqind e tridhjetė e tetė veta.

46

Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Taboathit,

47

bijtė e Keros, bijtė e Sias, bijtė e Padonit,

48

bijtė e Lebanas, bijtė e Hagabas, bijtė e Salmait,

49

bijtė e Hananit, bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit,

50

bijtė e Reajahut, bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodės,

51

bijtė e Gazamit, bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut,

52

bijtė e Besait, bijtė e Meunimit, bijtė e Nefishesimit,

53

bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit,

54

bijtė e Bazlithit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas,

55

bijtė e Barkos, bijtė e Siseras, bijtė e Tamahut,

56

bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas.

57

Bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit: bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Peridas,

58

bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit,

59

bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokerethit nga Tsebaimi, bijtė e Amonit.

60

Shuma e Nethinejve dhe bijve tė shėrbėtorėve tė Salomonit, treqind e nėntėdhjetė e dy veta.

61

Kėta janė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerubi, nga Adoni dhe nga Imeri, dhe qė nuk qenė nė gjendje tė pėrcaktonin shtėpinė e tyre atėrore ose pasardhjen e tyre, pėr tė vėrtetuar qė i pėrkisnin Izraelit;

62

bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjashtėqind e dyzet e dy veta.

63

Midis priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Kotsit, bijtė e Barzilait; i cili ishte martuar me njė nga bijat e Barzijlait, Galaaditit, dhe mori emrin e tyre.

64

Kėta kėrkuan listat e tyre midis atyre qė ishin regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk i gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr;

65

qeveritari i urdhėroi qė tė mos hanin gjėra shumė tė shenjta deri sa tė paraqitej njė prift me Urimin dhe me Thumimin.

66

E tėrė asambleja kishte gjithsej dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta,

67

pėrveē shėrbėtorėve tė tyre dhe shėrbėtoreve tė tyre, qė ishin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė veta. Kishin gjithashtu dyqind e dyzet e pesė kėngėtarė dhe kėngėtare.

68

Kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka,

69

katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė.

70

Disa tė parė tė shtėpive atėrore bėnė dhurata pėr punėn e ndėrtimit. Qeveritari i dha thesarit njė mijė darikė ari, pesėdhjetė kupa, pesėqind e tridhjetė rroba priftėrinjsh.

71

Disa tė parė tė shtėpive atėrore i dhanė thesarit pėr punėn e ndėrtimit njėzet mijė darikė ari dhe dy mijė mina argjendi.

72

Pjesa tjetėr e popullit dha njėzet mijė darikė ari, dy mijė mina argjendi dhe gjashtėdhjetė e shtatė rroba priftėrinjsh.

73

Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, disa nga populli, Nethinejtė dhe tėrė Izraelitėt u vendosėn nė qytetet e tyre. Kur arriti muaji i shtatė, bijtė e Izraelit ishin nė qytetet e tyre.

Nehemia 8