Bibla Shqip

Nehemia 7

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Atėherė tėrė populli u mblodh si njė njeri i vetėm nė sheshin qė ishte pėrpara portės sė Ujėrave; i thanė pastaj shkruesit Ezdra tė sillte librin e ligjit tė Moisiut, qė Zoti i kishte dhėnė Izraelit.

2

Ditėn e parė tė muajit tė shtatė, prifti Ezdra solli ligjin para asamblesė sė burrave, tė grave dhe tė gjithė atyre qė ishin tė aftė tė kuptonin.

3

Pastaj e lexoi nė sheshin qė ndodhet pėrpara portės sė Ujėrave, nga agimi deri nė mesditė pėrpara burrave, grave dhe atyre qė ishin tė aftė tė kuptonin; dhe veshėt e tė gjithė popullit ndiqnin me vėmendje librin e ligjit.

4

Shkruesi Ezdra qėndronte mbi njė tribunė prej druri qė kishin bėrė pėr kėtė rast. Pranė tij ishin nė tė djathtė Matithiahu, Shema, Ananiahu, Uria, Hilkiahu dhe Maasejahu; nė tė majtė Pedajahu, Mishaeli, Malkijahu, Hashumi, Hashbadana, Zakaria dhe Meshulami.

5

Ezdra e hapi librin nė prani tė tė gjithė popullit, sepse rrinte mė lart se tėrė populli; sa e hapi, tėrė populli u ngrit nė kėmbė.

6

Ezdra bekoi Zotin, Perėndinė i madh, dhe tėrė populli u pėrgjigj: "Amen, amen", duke ngritur duart; pastaj u pėrkulėn dhe ranė pėrmbys me fytyrė pėr tokė pėrpara Zotit.

7

Jeshua, Bani, Sherebiahu, Jamini, Akubi, Shabethai, Hodijahu, Maasejahu, Kelita, Azaria, Jozabadi, Hanani, Pelajahu dhe Levitėt e ndihmonin popullin tė kuptonte ligjin, ndėrsa populli rrinte nė kėmbė nė vendin e tij.

8

Ata lexonin nė librin e ligjit tė Perėndisė nė mėnyrė tė qartė, duke shpjeguar domethėnien e tij, me qėllim qė tė kuptonin atė qė lexohej.

9

Nehemia, qė ishte qeveritari, Ezdra, prift dhe shkrues, dhe Levitėt qė e mėsonin popullin i thanė tėrė popullit: "Kjo ditė i shenjtėrohet Zotit, Perėndisė tuaj; mos mbani zi dhe mos qani!". Tėrė populli

10

Pastaj Nehemia u tha atyre: "Shkoni, hani, ushqime shumė tė shijshme dhe pini verėra tė ėmbla, dhe u ēoni racione atyre qė nuk kanė pėrgatitur asgjė, sepse kjo ditė i ėshtė shenjtėruar Zotit tonė. Mos u trishtoni, sepse gėzimi i Zotit ėshtė fuqia juaj".

11

Levitėt e mbanin nė heshtje tėrė popullin, duke thėnė: "Heshtni, sepse kjo ditė ėshtė e shenjtė. Mos u trishtoni!".

12

Atėherė tėrė populli shkoi tė hajė, tė pijė, t`u dėrgojė racione tė varfėrve dhe tė kremtojė me hare tė madhe, sepse ata i kishin kuptuar fjalėt qė u ishin shpjeguar.

13

Ditėn e dytė, krerėt e shtėpive atėrore tė tė gjithė popullit, priftėrinjtė dhe Levitėt u mblodhėn pranė Ezdras, shkruesit, pėr tė dėgjuar fjalėt e ligjit.

14

Gjetėn tė shkruar nė ligj qė Zoti kishte urdhėruar me anė tė Moisiut qė bijtė e Izraelit duhet tė banonin nė kasolle gjatė festės sė muajit tė shtatė,

15

dhe nė tė gjitha qytetet e tyre dhe nė Jeruzalem duhet tė pėrhapnin dhe tė shpallnin njė njoftim nė tė cilin tė thuhej: "Shkoni nė mal dhe sillni andej degė ulliri, degė ullastre, degė mėrsine, degė palme dhe degė me gjethe tė dendura, pėr tė bėrė kasolle, siē ėshtė shkruar".

16

Atėherė populli shkoi jashtė dhe solli degėt, dhe i ndėrtoi kasollet, kush mbi ēatinė e shtėpisė sė tij, kush nė oborrin e tij, tė tjerė nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė, nė sheshin e portės tė Ujėrave dhe nė sheshin e portės sė Efraimit.

17

Kėshtu tėrė asambleja e atyre qė ishin kthyer nga robėria ndėrtoi kasolle dhe banoi nė to. Nga koha e Jozueut, birit tė Nunit, e deri nė atė ditė, bijtė e Izraelit nuk kishin bėrė asgjė tė tillė. Dhe qe njė gėzim shumė i madh.

18

Ezdra lexoi librin e ligjit tė Perėndisė ēdo ditė, nga dita e parė deri nė ditėn e fundit. E kremtuan festėn shtatė ditė; ditėn e tetė pati njė asamble solemne, siē e kėrkon ligji.

Nehemia 9