Bibla Shqip

Nehemia 11

Nehemia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Kėta janė priftėrinjtė dhe Levitėt qė u kthyen me Zorobabelin, birin e Shealthielit, dhe me Jeshuan: Serajahu, Jeremia, Ezdra,

2

Amariahu, Malluku, Hatushi,

3

Shekaniahu, Rehumi, Meremothi,

4

Ido, Ginethoi, Abijahu,

5

Mijamini, Maadiahu, Bilgahu,

6

Shemajahu, Jojaribi, Jedajahu,

7

Sallu, Amoku, Hilkiahu dhe Jedajahu. Kėta ishin krerėt e priftėrinjve dhe tė vėllezėrve tė tyre nė kohėn e Jeshuas.

8

Levitėt pėrfaqėsoheshin nga Jeshua, Binu, Kamieli, Sherebiahu, Juda dhe Mataniahu, qė ishte caktuar bashkė me vėllezėrit e tij nė kėngėn e falenderimit.

9

Bakbukiahu dhe Uni, vėllezėr tė tyre, rrinin pėrballė tyre sipas funksioneve tė tyre.

10

Jeshuas i lindi Jojakimi; Jojakimit i lindi Eliashibi; Eliashibit i lindi Jojada,

11

Jojadas i lindi Jonathani; Joathanit i lindi Jadua.

12

Nė kohėn e Jojakimit, priftėrinjtė tė parėt e shtėpive atėrore ishin si vijon: nga shtėpia e Serajahut, Merajahu; nga ajo e Jeremias, Hananiahu;

13

nga ajo e Ezdras, Meshulami; nga ajo e Amariahut, Jehohanani;

14

nga ajo e Melikut, Jonathani; nga ajo e Shebaniahut, Jozefi;

15

nga ajo e Harimit, Adna; nga ajo e Merajothit, Helkai;

16

nga ajo e Idos, Zakaria; nga ajo e Ginethonit, Meshulami;

17

nga ajo e Abijahut, Zikri; nga ajo e Miniaminit dhe e Moadiahut, Piltai;

18

nga ajo e Bilgahut, Shamua; nga ajo e Shemajahut, Jonathani;

19

nga ajo e Jojaribit, Matenai; nga ajo e Jedajahut, Uzi;

20

nga ajo e Sallait, Kallai; nga ajo e Amokut, Eberi;

21

nga ajo e Hilkiahut, Hashabiahu dhe nga ajo e Jedajahut, Nethaneeli.

22

Gjatė mbretėrimit tė Darit, Persianit, u regjistruan bashkė me priftėrinjtė, Levitėt qė ishin tė parė tė shtėpive atėrore nė kohėn e Eliashibit, tė Jojadas, tė Johananit dhe tė Jaduas.

23

Bijtė e Levit, qė ishin tė parė tė shtėpive atėrore, u regjistruan pėrkundrazi nė librin e Kronikave deri nė kohėn e Johananit, birit tė Eliashibit.

24

Krerėt e Levitėve Hashabiahu, Sherabiahu dhe Jeshua, bir i Kadmielit, bashkė me vėllezėrit e tyre, qė rrinin pėrballė tyre, kėndonin himne lėvdimi dhe falenderimi me grupe tė alternuara, sipas urdhrit tė Davidit, njeriut tė Perėndisė.

25

Mataniahu, Bakbukiahu, Obadiahu, Meshulami, Talmoni dhe Akubi ishin derėtarė dhe ruanin magazinat e portave.

26

Kėta jetonin nė kohėn e Jojakimit, birit tė Jeshuas, bir i Jotsadakut, dhe nė kohėn e Nehemias, qeveritarit, dhe tė Ezdras, qė ishte prift dhe shkrues.

27

Pėr kushtimin e mureve tė Jeruzalemit dėrguan tė kėrkojnė Levitė nga tėrė vendet e tyre, pėr t`i sjellė nė Jeruzalem qė tė kremtonin kushtimin me gėzim, me lavderime dhe me kėngė, me cembale, me harpa dhe me qeste.

28

Dhe bijtė e kėngėtarėve u mblodhėn nga krahina pėrreth Jeruzalemit, nga fshatrat e Netofathitėve,

29

nga Beth-Gilgali, nga fusha e Gebas dhe tė Azmavethit, sepse kėngėtarėt kishin ndėrtuar fshatra pėrreth Jeruzalemit.

30

Priftėrinjtė dhe Levitėt u pastruan vetė dhe pastruan popullin, portat dhe muret.

31

Pastaj unė bėra tė hipnin mbi muret krerėt e Judės dhe formova kėshtu dy kore tė mėdha lėvdimi. I pari u nis nė tė djathtė, mbi muret, nė drejtim tė portės sė Plehut;

32

prapa tij ecnin Hoshajahu, gjysma e krerėve tė Judės,

33

Azaria, Ezdra, Meshulami,

34

Juda, Beniamini, Shemajahu, Jeremia,

35

dhe disa nga bijtė e priftėrinjve me boritė e tyre: Zakaria, bir i Jonathanit, bir i Shemajahut, bir i Mataniahut, bir i Mikajahut, bir i Zakurit, bir i Asafit,

36

dhe vėllezėrit e tij Shemajahu, Azareeli, Milalai; Gilalaji, Maai, Nethaneeli, Juda dhe Hanani, me veglat muzikore tė Davidit, njeriut tė Perėndisė. Ezdra, shkruesi, ecte nė krye tė tyre.

37

Kur arritėn te porta e Burimit u ngjitėn drejtpėrdrejtė nėpėr shkallėt e qytetit tė Davidit, ku muret lartohen mbi shtėpinė e Davidit, deri te porta e Ujėrave, nė lindje.

38

Kori i dytė i lėvdimit mori drejtimin e kundėrt; unė e ndiqja me gjysmėn e popullit, mbi muret, mbi kullėn e Furrave, deri te muri i Gjerė,

39

pastaj mbi portėn e Efraimit, mbi portėn e Vjetėr, mbi portėn e Peshqve, mbi kullėn e Hananeelit, mbi kullėn e Meahut, deri te porta e Deleve; kori u ndal te porta e Burgut.

40

Dy koret e lėvdimit u ndalėn te shtėpia e Perėndisė; kėshtu bėra edhe unė me gjysmėn e gjyqtarėve qė ishin me mua,

41

dhe priftėrinjtė Eliakim, Maasejah, Minialin, Mikajah, Elioenai, Zakaria, Hananiahu me boritė,

42

dhe Maasejahu, Shemajahu, Eleazari, Uzi, Jehohanani, Milkijahu, Elami dhe Ezetri. Kėngėtarėt kėnduan me zė tė lartė nėn drejtimin e Jezrahiahut.

43

Atė ditė ofruan flijime tė mėdha dhe u gėzuan sepse Perėndia i kishte mbushur me njė gėzim tė madh. Edhe gratė dhe fėmijėt u gėzuan; dhe gėzimi i Jeruzalemit dėgjohej nga larg.

44

Nė atė kohė disa njerėz u caktuan pėr dhomat qė shėrbenin si magazina pėr ofertat, pėr prodhimet e para dhe pėr tė dhjetat, pėr tė mbledhur aty nga arat e qyteteve pjesėt e caktuara nga ligji pėr

45

Ata e kryenin shėrbimin e Perėndisė tė tyre dhe shėrbimin e pastrimit, bashkė me kėngėtarėt dhe me derėtarėt, sipas urdhrit tė Davidit dhe tė Salomonit, qė ishte biri i tij.

46

Nė lashtėsi, nė kohėn e Davidit dhe tė Asafit, kishte nė tė vėrtetė drejtues kėngėtarėsh dhe kėngė lėvdimi dhe falenderimi drejtuar Perėndisė.

47

Nė kohėn e Zerubabelit dhe tė Nehemias, gjithė Izraeli u jepte ēdo ditė racionet e caktuara kėngėtarėve dhe derėtarėve; vinte gjithashtu mėnjanė racionin pėr Levitėt, dhe Levitėt vinin mėnjanė racionin e shenjtėruar pėr bijtė e Aaronit.

Nehemia 13