Bibla Shqip

Nehemia 13

Ester

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Nė kohėn e Asueros, (ai Asuero qė mbretėronte nga Indija deri nė Etiopi mbi njėqind e njėzet e shtatė krahina),

2

nė atė kohė, kur mbreti Asuero rrinte nė fronin e mbretėrisė sė tij qė ishte nė kėshtjellėn e Suzės,

3

nė vitin e tretė tė mbretėrimit tė tij shtroi njė banket pėr tė gjithė princat dhe shėrbėtorėt e tij; komandantėt e ushtrisė sė Persisė dhe tė Medisė, fisnikėt dhe princat e krahinave u mblodhėn para tij.

4

Atėherė ai tregoi pasuritė dhe lavdinė e mbretėrisė sė tij, madhėshtinė dhe epėrsinė e saj pėr shumė ditė, njėqind e tetėdhjetė ditė.

5

Mbasi kaluan kėto ditė, mbreti shtroi njė banket tjetėr prej shtatė ditėsh, nė oborrin e kopshtit tė pallatit mbretėror, pėr tėrė popullin qė ndodhej nė kėshtjellėn e Suzės, nga mė i madhi deri te mė i vogli.

6

Kishte ēadra tė bardha dhe ngjyrė vjollce, qė vareshin me kordonė tė kuq flakė nė unaza prej argjendi dhe nė shtylla prej mermeri. Kishte divanė prej ari dhe prej argjendi mbi njė dysheme prej mermeri tė kuq dhe tė bardhė, prej sedefi dhe alabastri.

7

Jepej pėr tė pirė nė enė ari, njėra e ndryshme nga tjetra, dhe kishte verė mbretėrore me shumicė pėr hir tė bujarisė sė mbretit.

8

Nė bazė tė ligjit, askush nuk ishte i detyruar tė pinte; nė fakt mbreti kishte udhėruar tėrė funksionarėt e shtėpisė sė tij t`i shėrbenin secilit atė qė dėshironte.

9

Edhe mbretėresha Vashti shtroi njė banket pėr gratė nė pallatin e mbretit Asuero.

10

Ditėn e shtatė, kur zemra e mbretit ishte e gėzuar pėr shkak tė verės, ai urdhėroi Mehumanin, Bizthan, Harbonan, Bigthan, Abagthan, Zetharin dhe Karkasin, tė shtatė eunukėt qė shėrbėnin nė prani tė mbretit Asuero,

11

tė sillnin para mbretit mbretėreshėn Vashti me kurorėn mbretėrore, pėr t`i treguar popullit dhe princave bukurinė e saj; nė tė vėrtetė ajo kishte njė pamje tė hijshme.

12

Por mbretėresha Vashti nuk pranoi tė vinte sipas urdhrit tė mbretit qė iu njoftua me anė tė eunukėve; mbreti u pezmatua shumė dhe zemėrimi i tij i ziente pėrbrenda.

13

Atėherė mbreti pyeti dijetarėt qė njihnin kohėrat (kjo ishte nė fakt mėnyra e veprimit tė mbretit me gjithė ata qė njihnin ligjin dhe drejtėsinė;

14

me tė afėrt pėr tė ishin Karshena, Shethari, Admatha, Tarshishi, Meresi, Marsena dhe Memukani, shtatė princa tė Persisė dhe tė Medisė qė pranoheshin tė rrinin para mbretit dhe zinin postet e para nė mbretėri):

15

"Simbas ligjit ēfarė duhet t`i bėhet mbretėreshės Vashti, qė nuk zbatoi urdhrin e mbretit Asuero qė iu transmetua me anė tė eunukėve?".

16

Memukami u pėrgjigj para mbretit dhe princave: "Mbretėresha Vashti nuk ka vepruar drejt vetėm ndaj mbretit, por edhe ndaj gjithė princave dhe tėrė popujve qė janė nė tė gjitha krahinat e mbretit Asuero.

17

Sjellja e mbretėreshės do tė merret vesh nga tė gjitha gratė qė do tė nxiten tė pėrēmojnė burrat e tyre dhe tė thonė: "Mbreti Asuero kishte urdhėruar qė tė sillnin para tij mbretėreshėn Vashti, por ajo nuk i vajti".

18

Madje qė sot princeshat e Persisė dhe tė Medisė qė kanė marrė vesh sjelljen e mbretėreshės, do t`u flasin gjithė princave tė mbretit dhe nga kjo do tė lindė shumė pėrēmim dhe zemėrim.

19

Nė qoftė se mbretit i duket me vend, le tė nxjerrė ai njė udhėresė mbretėrore qė tė pėrfshihet nė ligjet e Persisė dhe tė Medisė dhe tė jetė e parevokueshme, nė bazė tė sė cilės Vashti tė mos dalė mė nė prani tė mbretit Asuero; mbreti ti japė pastaj pozitėn e saj mbretėrore njė tjetre mė tė mirė se ajo.

20

Kur urdhėresa e nxjerrė nga mbreti do tė njoftohet nė tėrė mbretėrinė e tij, qė ėshtė e gjerė, tėrė gratė do tė nderojnė bashkėshortėt e tyre, nga mė i madhi deri te mė i vogli".

21

Ky propozim i pėlqeu mbretit dhe princave, dhe mbreti bėri ashtu si kishte thėnė Memukani;

22

dėrgoi letra nė tė gjitha krahinat e mbretėrisė, ēdo krahine sipas shkrimit tė saj dhe, ēdo populli sipas gjuhės sė tij, nė mėnyrė qė ēdo burrė tė ishte zot nė shtėpinė e tij dhe tė fliste gjuhėn e popullit tė tij.

Ester 2