Bibla Shqip

Ester 5

Ester

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Atė natė mbretin nuk e zinte gjumi. Atėherė urdhėroi qė t`i sillnin librin e ngjarjeve pėr t`u mbajtur mend, Kronikat; dhe u lexua para mbretit.

2

U gjet e shkruar qė Mardokeu kishte denoncuar Bigthanan dhe Tereshin, dy eunukėt e mbretit midis derėtarėve, qė kishin kėrkuar tė shtrinin dorėn kundėr mbretit Asuero.

3

Atėherė mbreti pyeti: "Ēfarė nderimi dhe shpėrblimi iu dha Mardokeu pėr kėtė?". Shėrbėtorėt e mbretit qė i shėrbenin u pėrgjigjėn: "Nuk u bė asgjė pėr tė".

4

Atėherė mbreti tha: "Kush ėshtė nė oborr?". (Hamani sapo kishte hyrė nė oborrin e jashtėm tė pallatit tė mbretit, pėr t`i kėrkuar mbretit qė ta varte Mardokeun nė trekėmbėshin qė kishte pėrgatitur pėr tė).

5

Shėrbėtorėt e mbretit iu pėrgjigjėn: "Ja, Hamani ėshtė nė oborr". Mbreti tha: "Lėreni tė hyjė".

6

Atėherė Hamani hyri dhe mbreti i tha: "Ēfarė duhet t`i bėhet njė njeriu qė mbreti dėshiron ta nderojė?". Hamani mendoi nė zemėr tė vet: "Cilin do tė donte tė nderonte mbretin mė shumė se mua?".

7

Hamani iu pėrgjigj mbretit: "Pėr njeriun qė mbreti dėshiron tė nderojė,

8

tė merret rroba mbretėrore qė ka veshur mbreti dhe kali mbi tė cilin ka hipur dhe tė vihet mbi kokėn e tij njė kurorė mbretėrore.

9

T`i dorėzohet rrobja dhe kali njerit prej princave mė fisnikė tė mbretit dhe t`i vishen rrobat njeriut qė mbreti dėshiron tė nderojė; pastaj tė ēohet me kalė nėpėr rrugėt e qytetit dhe tė shpallet para tij: "Kėshtu veprohet me njeriun qė mbreti dėshėron tė nderojė!"".

10

Atėherė mbreti i tha Hamanit: "Shpejto, merr rroben dhe kalin, siē e the, dhe vepro kėshtu me Judeun Mar