Bibla Shqip

Jobi 6

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

"A nuk kryen vallė njė punė tė rėndė njeriu mbi tokė dhe ditėt e tij a nuk janė si ditėt e njė argati?

2

Ashtu si skllavi dėshiron fort hijen dhe ashtu si argati pret mėditjen e tij,

3

kėshtu edhe mua mė ranė muaj fatkeqėsie dhe m`u caktuan net me dhembje.

4

Sa shtrihem, them: "Kur do tė ngrihem?". Por nata ėshtė e gjatė dhe jam vazhdimisht i shqetėsuar deri nė agim.

5

Mishi im ėshtė i mbuluar me krimba dhe me buca dheu, lėkura ime plasaritet dhe ėshtė bėrė e pėshtirė.

6

Ditėt e mia janė mė tė shpejta se masuri i njė endėsi dhe po harxhohen pa shpresė.

7

Kujto qė jeta ime ėshtė njė frymė; syri im nuk do tė shohė mė tė mirėn.

8

Syri i atij qė mė shikon nuk do tė mė shohė mė; sytė e tu do tė jenė mbi mua, por unė nuk do tė jem mė.

9

Ashtu si reja davaritet dhe nuk duket mė, kėshtu ai qė zbret nė Sheol nuk kthehet mė;

10

nuk do tė kthehet mė nė shtėpinė e tij, dhe banesa e tij nuk do ta njohė mė.

11

Prandaj nuk do ta mbaj gojėn tė mbyllur do tė flas nė ankthin e frymės time; do tė ankohem nė hidhėrimin e shpirtit tim.

12

A jam vallė deti apo njė pėrbindėsh i detit qė ti mė ruan me njė roje?

13

Kur unė them: "Shtrati im do tė mė japė njė lehtėsim, shtroja ime do ta zbusė dhembjen time",

14

ti mė tremb me ėndrra dhe mė tmerron me vegime;

15

kėshtu shpirtit tim i parapėlqen tė mbytet dhe tė vdesė se sa tė bėjė kėtė jetė.

16

Unė po shpėrbėhem; nuk kam pėr tė jetuar gjithnjė; lėrmė tė qetė; ditėt e mia nuk janė veēse njė frymė.

17

Ē`ėshtė njeriu qė ti ta bėsh tė madh dhe tė kujdesesh pėr tė,

18

dhe ta vizitosh ēdo mėngjes duke e vėnė nė provė nė ēdo ēast?

19

Kur do ta heqėsh shikimin tėnd nga unė dhe do tė mė lėsh tė pėrcjell pėshtymėn time?

20

Nė rast se kam mėkatuar, ēfarė tė kam bėrė ty, o rojtar i njerėzve? Pse mė ke bėrė objekt tė goditjeve tė tua, aq sa i jam bėrė barrė vetes sime?

21

Pse nuk i fal shkeljet e mia dhe nuk e kapėrcen paudhėsinė time? Sepse shpejt do tė jem pluhur; ti do tė mė kėrkosh, por unė nuk do tė jem mė".

Jobi 8