Bibla Shqip

Jobi 8

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

2

"Po, unė e di qė ėshtė kėshtu, por si mund tė jetė i drejtė njeriu pėrpara Perėndisė?

3

Nė rast se dikush dėshiron tė diskutojė me tė, nuk mund t`i pėrgjigjet veēse njė herė mbi njė mijė.

4

Perėndia ėshtė i urtė nga zemra dhe i fuqishėm nga forca, kush, pra, u fortėsua kundėr tij dhe i shkoi mbarė?

5

Ai vendos malet dhe ato nuk e dijnė qė ai i pėrmbys nė zemėrimin e tij.

6

Ai e tund dheun nga vendi i tij, dhe kollonat e tij dridhen.

7

Urdhėron diellin, dhe ai nuk lind, dhe vulos yjet.

8

I vetėm shpalos qiejt dhe ecėn mbi valėt e larta tė detit.

9

Ka bėrė Arushėn dhe Orionin, Plejadat dhe krahinat e jugut.

10

Ai bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė hetohen, po, mrekulli tė panumėrta.

11

Ja, mė kalon afėr dhe nuk e shoh, kalon tutje dhe nuk e kuptoj.

12

Ja, ai kap gjahun dhe kush mund t`ia rimarrė? Kush mund t`i thotė: "Ēfarė po bėn?".

13

Perėndia nuk e tėrheq zemėrimin e tij; poshtė tij pėrkulen ndihmėsit e Rahabit.

14

Si mund t`i pėrgjigjem, pra, dhe tė zgjedh fjalėt e mia pėr tė diskutuar me tė?

15

Edhe sikur tė kisha tė drejtė, nuk do tė kisha mundėsi t`i pėrgjigjem, por do t`i kėrkoja mėshirė gjyqtarit tim.

16

Nė rast se unė e thėrres dhe ai mė pėrgjigjet, nuk mund tė besoj akoma se e ka dėgjuar zėrin tim,

17

ai, qė mė godet me furtunėn, dhe i shumėzon plagėt e mia pa shkak.

18

Nuk mė lė tė marr frymė, pėrkundrazi mė mbush me hidhėrime.

19

Edhe nė qoftė se bėhet fjalė pėr forcėn, ja, ai ėshtė i fuqishėm; por sa pėr gjykimin, kush do tė mė caktojė njė ditė pėr t`u paraqitur?

20

Edhe sikur tė isha i drejtė, vetė tė folurit tim do tė mė dėnonte; edhe sikur tė isha i ndershėm, ai do tė provonte se jam i ēoroditur.

21

Jam i ndershėm, por nuk e ēmoj fare veten time dhe e pėrēmoj jetėn time.

22

Éshtė e njėjta gjė, prandaj them: "Ai shkatėrron njeriun e ndershėm dhe tė keqin".

23

Nė qoftė se njė fatkeqėsi mbjell papritur vdekjen, ai qesh me vuajtjen e tė pafajmėve.

24

Toka u ėshtė dhėnė nė dorė tė kėqijve; ai u vesh sytė gjyqtarėve tė saj; po tė mos jetė ai, kush mund tė ishte, pra?

25

Tani ditėt e mia kalojnė mė shpejt se njė vrapues, ikin pa parė asnjė tė mirė.

26

Ikin shpejt si anijet prej xunkthi, si shqiponja qė sulet mbi gjahun e vet.

27

Nė qoftė se them: "Dua ta harroj vajtimin, ta lė pamjen time tė trishtuar dhe tė tregohem i gėzuar",

28

mė hyn frika pėr tė gjitha dhembjet e mia; e di mirė qė ti nuk do tė mė konsiderosh tė pafajshėm.

29

Nė qoftė se jam i dėnuar tanimė, pse tė lodhem mė kot?

30

Edhe sikur tė lahesha me borė dhe tė pastroja duart e mia me sodė,

31

ti do tė mė hidhje nė baltėn e njė grope, edhe vetė rrobat e mia do tė mė kishin lemeri.

32

Nė tė vėrtetė ai nuk ėshtė njė njeri si unė, tė cilit mund t`i pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė.

33

Nuk ka asnjė arbitėr midis nesh, qė tė vėrė dorėn mbi ne tė dy.

34

Le tė largojė nga unė shkopin e tij, tmerri i tij tė mos mė trembė.

35

Atėherė do tė mund tė flas pa pasur frikė prej tij, sepse nuk jam kėshtu me veten time.

Jobi 10