Bibla Shqip

Jobi 9

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

"Jam neveritur nga jeta ime; do tė shfryj lirisht vajtimin tim, duke folur nė trishtimin e shpirtit tim!

2

Do t`i them Perėndisė: "Mos mė dėno! Bėmė tė ditur pse grindesh me mua.

3

A tė duket mirė tė shtypėsh, tė pėrēmosh veprėn e duarve tė tua dhe tė tregohesh nė favor tė qėllimeve tė njerėzve tė kėqij?

4

A ke sy prej mishi, apo shikon edhe ti si shikon njeriu?

5

A janė vallė ditėt e tua si ditėt e njė tė vdekshmi, vitet e tua si ditėt e njė njeriu,

6

sepse ti duhet tė hetosh lidhur me fajin tim dhe tė kėrkosh mėkatin tim,

7

megjithėse e di qė nuk jam fajtor dhe qė nuk ka njeri qė mund tė mė ēlirojė nga dora jote?

8

Duart e tua mė kanė bėrė dhe mė kanė dhėnė trajtė por tani ti kėrkon tė mė zhdukėsh.

9

Mbaj mend, tė lutem, qė mė ke modeluar si argjila, dhe do tė mė bėsh tė kthehem nė pluhur!

10

A nuk mė ke derdhur vallė si qumėshti dhe mė ke piksur si djathi?

11

Ti mė ke veshur me lėkurė dhe me mish, mė ke thurur me kocka dhe me nerva.

12

Mė ke dhėnė jetė dhe dashamirėsi, dhe providenca jote ėshtė kujdesur pėr frymėn time,

13

por kėto gjėra i fshihje nė zemrėn tėnde; tani unė e di qė ti mendoje njė gjė tė tillė.

14

Nė qoftė se mėkatoj, ti mė ndjek me sy dhe nuk mė lė tė pandėshkuar pėr fajin tim.

15

Nė qoftė se jam i keq, mjerė unė! Edhe sikur tė jem i drejtė, nuk do tė guxoja tė ngrija kokėn, i ngopur siē jam nga poshtėrsia dhe duke parė mjerimin tim.

16

Nė rast se ngre kryet, ti mė ndjek si luani, duke kryer pėrsėri mrekulli kundėr meje.

17

Ti i pėrtėrin dėshmitarėt kundėr meje, e shton zemėrimin tėnd kundėr meje dhe trupa gjithnjė tė reja mė sulmojnė.

18

Pse, pra, mė nxore nga barku? Tė kisha vdekur, pa mė parė sy njeriu!

19

Do tė kisha qenė sikur tė mos kisha ekzistuar kurrė, i mbartur nga barku nė varr.

20

A nuk janė vallė tė pakta ditėt e mia? Jepi fund, pra, lėrmė tė qetė qė tė mund ta mbledh pak veten;

21

para se tė shkoj pėr tė mos u kthyer mė, drejt vendit tė errėsirės dhe tė hijes sė vdekjes,

22

tė vendit tė territ dhe tė errėsirės sė madhe tė hijes sė vdekjes, ku ka vetėm pėshtjellim, ku madje edhe drita ėshtė si errėsira".

Jobi 11