Bibla Shqip

Jobi 10

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Atėherė Zofari nga Naamathi u pėrgjigj dhe tha:

2

"Njė mori e tillė fjalėsh a do tė mbetet pa pėrgjigje? A duhet tė ketė tė drejtė njė njeri fjalėshumė?

3

Llafet e tua a do t`ua mbyllin gojėn njerėzve? Ti do tė tallesh dhe asnjė mos tė tė bėjė me turp?

4

Ti ke thėnė: "Doktrina ime ėshtė e pastėr dhe jam i pakritikueshėm para teje".

5

Por po tė donte Perėndia tė fliste dhe tė hapte gojėn e tij kundėr teje,

6

pėr tė treguar tė fshehtat e diturisė, sepse dituria e vėrtetė ėshtė e shumėtrajtshme, atėherė do tė mėsoje se Perėndia harron njė pjesė tė fajit tėnd.

7

A mundesh ti tė hulumtosh thellėsitė e Perėndisė? A mund tė depėrtosh nė pėrsosmėrinė e tė Plotfuqishmit?

8

Janė mė tė larta se qielli; ēfarė mund tė bėsh? janė mė tė thella se Sheoli: ēfarė mund tė dish?

9

Madhėsia e tyre ėshtė mė e gjatė se toka dhe mė e gjerė se deti.

10

Nė rast se Perėndia kalon, burgos dhe nxjerr nė gjyq, kush mund t`ia pengojė kėtė veprim?

11

Sepse ai i njeh njerėzit e rremė; e sheh padrejtėsinė dhe e kqyr.

12

Njeriu i pamend do tė bėhet i urtė, kur kėrriēi i gomares sė egėr tė bėhet njeri.

13

Nė rast se e pėrgatit zemrėn tėnde dhe shtrin ndaj saj duart e tua,

14

nė rast se largon padrejtėsinė qė ėshtė nė duart e tua dhe nuk lejon qė ēoroditja tė zėrė vend nė ēadrat e tua,

15

atėherė do tė mund tė lartosh ballin tėnd pa njollė, do tė jesh i patundur dhe nuk do tė kesh frikė,

16

sepse do tė harrosh hallet e tua, do t`i kujtosh si uji qė ka rrjedhur;

17

jeta jote do tė jetė mė e ndritur se mesdita, edhe errėsira pėr ty do tė ishte si mėngjesi.

18

Do tė jesh i sigurt sepse ka shpresė; do tė shikosh rreth e qark dhe do tė pushosh nė siguri.

19

Do tė biesh tė flesh dhe nuk do tė ketė njeri qė tė tė trembė dhe shumė persona do tė kėrkojnė favorin tėnd.

20

Por sytė e tė pabesėve do tė treten; ēdo shpėtim do t`u pritet, dhe shpresa e tyre do tė jetė grahma e fundit".

Jobi 12