Bibla Shqip

Jobi 12

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

"Ja, tėrė kėtė syri im e pa dhe veshi im e dėgjoi dhe e kuptoi.

2

Atė qė ju dini e di edhe unė; nuk vij pas jush.

3

Por do tė dėshiroja tė flas me tė Plotfuqishmin, do tė mė pėlqente tė diskutoja me Perėndinė;

4

sepse ju jeni trillues gėnjeshtrash, jeni tė gjithė mjekė pa asnjė vlerė.

5

Oh, sikur tė heshtnit fare, kjo do tė ishte dituria juaj.

6

Dėgjoni tani mbrojtjen time dhe vini re deklaratat e buzėve tė mia.

7

A doni vallė tė flisni nė mėnyrė tė mbrapshtė nė mbrotje tė Perėndisė dhe tė flisni nė favor tė tij me mashtrime?

8

A doni tė pėrdorni anėsi me tė ose tė mbroni njė kauzė tė Perėndisė?

9

Do tė ishte mė mirė pėr ju qė ai t`ju hetonte, apo talleni me tė ashtu si talleni me njė njeri?

10

Me siguri ai do t`ju qortojė, nė rast se fshehurazi veproni me anėsi.

11

Madhėria e tij vallė a nuk do t`ju kallė frikė dhe tmerri i tij a nuk do tė bjerė mbi ju?

12

Thėniet tuaja moralizuese janė proverba prej hiri, argumentet tuaja mė tė mira nuk janė veēse argumente prej argjila.

13

Heshtni dhe mė lini mua tė flas, pastaj le tė mė ndodhė ēfarė tė dojė.

14

Pse duhet ta mbaj mishin tim me dhėmbėt dhe ta vė jetėn time nė duart e mia?

15

Ja, ai do tė mė vrasė, nuk kam mė shpresė; sidoqoftė, do ta mbroj para tij qėndrimin tim.

16

Ai do tė jetė edhe shpėtimi im, sepse njė i pabesė nuk do tė guxonte tė paraqitej para tij.

17

Dėgjoni me vėmendje fjalimin tim dhe deklaratat e mia me veshėt tuaj.

18

Ja, unė e kam pėrgatitur kauzėn time; e di qė do tė njihem si i drejtė.

19

Kush kėrkon, pra, tė hahet me mua? Sepse atėherė do tė heshtja dhe do tė vdisja.

20

Vetėm mos bėj dy gjėra me mua, dhe nuk do t`i fshihem pranisė sate;

21

largoje dorėn nga unė dhe tmerri yt tė mos mė kallė mė frikė.

22

Pastaj mund edhe tė mė thėrrasėsh edhe unė do tė pėrgjigjem, ose do tė flas unė, dhe ti do tė pėrgjigjesh.

23

Sa janė fajet e mia dhe mėkatet e mia? Mė bėj tė ditur shkeljet e mia dhe mėkatin tim!

24

Pse mė fsheh fytyrėn tėnde dhe mė konsideron si armikun tėnd?

25

Mos do vallė tė trembėsh njė gjethe tė shtyrė sa andej dhe kėndej dhe tė ndjekėsh ca kashtė tė thatė?

26

Pse shkruan kundėr meje gjėra tė hidhura dhe bėn qė tė rėndojė mbi mua trashėgimia e fajeve tė rinisė sime?

27

Ti i vė kėmbėt e mia nė pranga dhe kqyr me kujdes rrugėt e mia; ti vendos njė cak pėr tabanin e kėmbėve tė mia,

28

Ndėrkaq trupi im po shpėrbėhet si njė send i kalbur, si njė rrobė qė e ka grirė mola".

Jobi 14