Bibla Shqip

Jobi 15

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

2

"Gjėra tė tilla kam dėgjuar shumė! Tė gjithė ju jeni ngushėllues tė mėrzitshėm!

3

Kur do tė marrin fund fjalimet tuaja boshe? Ose ēfarė tė shtyn tė pėrgjigjesh?

4

Edhe unė mund tė flisja si ju, po tė ishit ju nė vendin tim; do tė mund tė radhitja fjalė kundėr jush duke tundur kokėn time kundėr jush.

5

Por do t`ju jepja kurajo me gojėn time dhe ngushėllimi i buzėve tė mia do ta lehtėsonte dhembjen tuaj.

6

Nė rast se flas, dhembja ime nuk pakėsohet, nė qoftė se nuk flas mė, ēfarė lehtėsimi kam?

7

Por tani ai mė ka ēuar nė pikėn e fundit tė forcave tė mia. Ti ke shkatėrruar tėrė familjen time;

8

mė ke mbuluar me rrudha dhe kjo dėshmon kundėr meje, dobėsia ime ngrihet dhe dėshmon kundėr meje.

9

Zemėrimi i tij mė grin dhe mė pėrndjek, kėrcėllin dhėmbėt kundėr meje; Armiku im mpreh shikimin mbi mua.

10

Duke hapur gojėn e tyre kundėr meje, ata mė godasin me pėrēmim mbi faqet, mblidhen tok kundėr meje.

11

Perėndia mė ka dhėnė nė duart e tė pabesėve, mė ka dorėzuar nė duart e njerėzve tė kėqij.

12

Jetoja i qetė, por ai mė shkatėrroi, mė kapi pėr qafe dhe mė bėri copė-copė, dhe mė shndėrroi nė objekt goditjeje.

13

Harkėtarėt e tij mė rrethojnė nė ēdo anė, mė shpon pa mėshirė veshkat, derdh pėr tokė vrerin tim.

14

Ai mė sulmon vazhdimisht me forcė, mė sulet si njė luftėtar.

15

kam qepur njė grathore mbi lėkurėn time, e kam ulur ballin tim nė pluhur,

16

Fytyra ime ėshtė e kuqe nga tė qarat dhe mbi qepallat e mia po zė vend hija e vdekjes,

17

megjithėse nuk ka asnjė dhunė nė duart e mia, dhe lutja ime ėshtė e pastėr.

18

O tokė, mos e mbulo gjakun tim, dhe britma ime mos gjeftė asnjė vend qetėsimi.

19

Qė tani, ja, dėshmitari im ėshtė nė qiell, garanti im ėshtė lart.

20

Shokėt e mi mė pėrqeshin, por sytė e mi derdhin lotė pėrpara Perėndisė.

21

Le tė pėrkrahė ai arsyetimet e njeriut pranė Perėndisė, ashtu si bėn njeriu me fqinjin e tij.

22

Do tė kalojnė nė tė vėrtetė edhe pak vjet akoma dhe unė do tė shkoj pastaj nė njė rrugė pa kthim.

Jobi 17