Bibla Shqip

Jobi 16

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

"Fryma ime u copėtua, ditėt po mė shuhen, varri po mė pret.

2

A nuk jam i rrethuar nga njerėz qė mė pėrqeshin. Syri im ndalet mbi fyerjet e tyre.

3

Mė jep, pra, njė peng pranė teje, pėrndryshe kush do tė mė shtrėngonte dorėn si garant?

4

Nga qė i ke penguar mendjet e tyre tė kuptojnė, prandaj nuk do t`i bėsh tė triumfojnė.

5

Kush i tradhton miqtė deri sa t`i grabisė, ka pėr t`i parė mė pak sytė e fėmijėve tė tij.

6

Por unė prej tij jam bėrė gazi i popujve dhe jam katandisur nė njė njeri tė cilin e pėshtyjnė nė fytyrė.

7

Syri mė erret pėr shkak tė dhembjes dhe tėrė gjymtyrėt e mia nuk janė veēse hije.

8

Njerėzit e drejtė habiten nga kjo, dhe i pafajmi ngrihet kundėr tė pabesit.

9

Megjithatė i drejti mbetet i lidhur fort me rrugėn e tij, dhe ai qė i ka duart e pastra fortėsohet gjithnjė e mė tepėr.

10

Sa pėr ju tė gjithė, kthehuni, ejani, pra, sepse midis jush nuk po gjej asnjė njeri tė urtė.

11

Ditėt e mia shkuan dhe planet e mia u prishėn, pikėrisht ato dėshira qė unė ushqeja nė zemėr.

12

Ata e ndėrrojnė natėn nė ditė, "drita ėshtė afėr", thonė, pėr shkak tė errėsirės.

13

Nė rast se e pres Sheolin si shtėpinė time nė rast se e shtrij shtrojen time nė terr,

14

nė rast se i them vendvarrit: "Ti je ati im", dhe krimbave: "Jeni nėna ime dhe motra ime",

15

ku ėshtė, pra, shpresa ime? Kush mund tė dallojė ndonjė shpresė pėr mua?

16

A do tė zbres vallė nė portat e Sheolit, kur do tė gjejmė bashkė prehje nė pluhur?".

Jobi 18