Bibla Shqip

Jobi 17

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha:

2

"Kur do t`u japėsh fund fjalėve? Bėhu i zgjuar dhe pastaj flasim.

3

Pse jemi konsideruar si kafshė dhe jemi konsideruar tė pėrēmuar nė sytė e tu?

4

Ti qė ha veten nga zemėrimi, a duhet tė braktiset toka pėr shkakun tėnd apo shkėmbi tė luajė nga vendi i tij?

5

Po, drita e tė keqit shuhet dhe flaka e zjarrit tė tij nuk ndrit mė.

6

Drita nė ēadrėn e tij po meket dhe llamba e tij mbi tė po shuhet.

7

Hapat e tij tė fuqishėm shkurtohen dhe vetė planet e tij po e ēojnė nė greminė.

8

Sepse kėmbėt e tij e shtyjnė nė rrjetė dhe ai do tė bjerė nė ndonjė lak.

9

Njė ēark e kap nga thembra dhe njė lak e mban fort.

10

Pėr tė ka njė lak tė fshehur nė tokė dhe njė ēark tė vėnė nė shteg.

11

Gjėra tė tmerrshme e trembin nga ēdo anė dhe e ndjekin nė ēdo hap.

12

Forca e tij pakėsohet pėr shkak tė urisė dhe shkatėrrimi ėshtė gati ta godasė anash.

13

Gėlltit copa tė lėkurės sė tij; i parėlinduri i vdekjes gllabėron gjymtyrėt e tij.

14

Atė e rrėmbejnė nga ēadra tij qė e dinte tė sigurt dhe e ēojnė para mbretit tė tmerrit.

15

Nė ēadrėn e tij banon ai qė nuk ėshtė nga tė vetėt, dhe mbi shtėpinė e tij hedhin squfur.

16

Rrėnjėt poshtė thahen dhe degėt lart priten.

17

Kujtimi i tij zhduket nga toka dhe emri i tij nuk do tė pėrmendet mė nėpėr rrugė.

18

Ai shtyhet nga drita nė terr dhe atė e pėrzėnė nga bota.

19

Nuk ka as bij, as pasardhės nė popullin e tij dhe asnjė qė tė mbijetojė nė banesėn e tij.

20

Fundi i tij i lė tė habitur ata qė e kanė ndjekur dhe mbeten tė tmerruar ata qė e kanė pararendur.

21

Pikėrisht kėshtu janė banesat e njerėzve tė kėqij, dhe ky ėshtė vendi i atij qė nuk e njeh Perėndinė". Pėrgjigja e pestė e Jobit; ai e ndjen veten tė pėrqeshur; gjithēka ėshtė kundėr tij

Jobi 19