Bibla Shqip

Jobi 20

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

2

"Dėgjoni me kujdes atė qė kam pėr tė thėnė, dhe kjo tė jetė kėnaqėsia qė mė jepni.

3

Kini durim me mua dhe mė lini tė flas dhe, kur tė kem folur, edhe talluni me mua.

4

A ankohem vallė pėr njė njeri? Dhe pse fryma ime nuk duhet tė trishtohet?

5

Shikomėni dhe habituni, dhe vini dorėn mbi gojė.

6

Kur e mendoj, mė zė frika dhe mishi im fillon tė dridhet.

7

Pse, pra, jetojnė tė pabesėt dhe pse plaken dhe shtojnė pasuritė e tyre?

8

Pasardhėsit e tyre fuqizohen bashkė me ta nėn vėshtrimet e tyre dhe fėmijėt e tyre lulėzojnė nė sytė e tyre.

9

Shtėpitė e tyre janė nė siguri, pa tmerre, dhe fshikulli i Perėndisė nuk rėndon mbi ta.

10

Demi i tyre mbars dhe nuk gabon, lopa e tyre pjell pa dėshtuar.

11

Dėrgojnė jashtė si njė kope tė vegjlit e tyre dhe bijtė e tyre hedhin valle.

12

Kėndojnė nė tingujt e timpanit dhe tė qestes dhe kėnaqen me zėrin e flautit.

13

I kalojnė nė mirėqėnie ditėt e tyre, pastaj njė ēast zbresin nė Sheol.

14

Megjithatė i thonin Perėndisė: "Largohu nga ne, sepse nuk dėshirojmė aspak tė njohim rrugėt e tua.

15

Kush ėshtė i Plotfuqishmi tė cilit duhet t`i shėrbejmė? Ē`pėrfitojmė veē kėsaj kur e lusim?".

16

Ja, begatia e tyre a nuk ėshtė vallė nė duart e tyre? Kėshilla e tė pabesėve ėshtė mjaft larg meje.

17

Sa herė shuhet llamba e tė kėqijve ose shkatėrrimi bie mbi ta, vuajtjet qė Perėndia cakton nė zemėrimin e tij?

18

A janė ata si kashta pėrpara erės ose si byku qė e merr me vete stuhia?

19

Ju thoni se Perėndia ruan dėnimin e paudhėsisė sė dikujt pėr bijtė e tij. Ta shpaguajė Perėndia, qė ai tė mund ta kuptojė.

20

Tė shohė me sytė e tij shkatėrrimin e vet dhe tė pijė nga zemėrimi i tė Plotfuqishmit!

21

Ēfarė i hyn nė punė nė fakt shtėpia e tij mbas vdekjes, kur numri i muajve tė tij ėshtė mbushur?

22

A mundet ndokush t`i mėsojė Perėndisė njohuri, atij qė gjykon ata qė ndodhen atje lart?

23

Dikush vdes kur ka plot fuqi, i qetė dhe i sigurt;

24

ka kovat plot me qumėsht dhe palca e kockave tė tij ėshtė e freskėt.

25

Njė tjetėr pėrkundrazi vdes me shpirt tė hidhėruar, pa pasė shijuar kurrė tė mirėn.

26

Qė tė dy dergjen bashkė nė pluhur dhe krimbat i mbulojnė.

27

Ja, unė i njoh mendimet tuaja dhe planet me tė cilat doni tė ushtroni dhunėn kundėr meje.

28

Nė fakt ju thoni: "Ku ėshtė shtėpia e princit, dhe ku ėshtė ēadra, banesa e njerėzve tė kėqij?".

29

Nuk i keni pyetur ata qė udhėtojnė dhe nuk i njihni shenjat e tyre?

30

Njerėzit e kėqij nė fakt shpėtojnė ditėn e shkatėrrimit dhe ēohen nė shpėtim ditėn e zemėrimit.

31

Kush e qorton pėr sjelljen e tij dhe kush i jep shpagim pėr atė qė ka bėrė?

32

Atė e ēojnė nė varr dhe i bėjnė roje varrit tė tij.

33

Plisat e luginės do tė jenė tė ėmbėl pėr tė; tėrė njerėzia do ta ndjekė, ndėrsa njė mori pa fund i shkon para.

34

Si mund tė mė ngushėlloni pra, me fjalė tė kota, kur nga fjalėt tuaja nuk mbetet veēse gėnjeshtra?".

Jobi 22