Bibla Shqip

Jobi 22

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

2

"Edhe sot vajtimi im ėshtė i dhimbshėm; dora ime ėshtė e dobėt pėr shkak tė rėnkimit tim.

3

Ah, sikur tė dija ku ta gjeja, qė tė mund tė arrija deri nė fronin e tij!

4

Do ta parashtroja ēėshtjen time para tij, do ta mbushja gojėn time me argumente.

5

Do tė dija fjalėt me tė cilat do tė mė pėrgjigjej, dhe do tė kuptoja atė qė kishte pėr tė mė thėnė.

6

A do tė mė kundėrshtonte me forcė tė madhe? Jo, pėrkundrazi do tė mė kushtonte vėmendje.

7

Atje njeriu i drejtė do tė mund tė diskutonte me tė, kėshtu gjyqtari im do tė mė shpallte tė pafajshėm pėrjetė.

8

Ja, po shkoj nė lindje, por aty nuk ėshtė; nė perėndim, por nuk e shoh;

9

vepron nė veri, por nuk e shoh; kthehet nga jugu, por nuk arrij ta shikoj.

10

Por ai e njeh rrugėn qė unė kam marrė; sikur tė mė provonte, do tė dilja si ari.

11

Kėmba ime ka ndjekur me pėrpikmėri gjurmėt e tij, i jam pėrmbajtur rrugės sė tij pa devijuar;

12

nuk jam larguar nga urdhėrimet e buzėve tė tij, pėrfitova shumė nga fjalėt qė kanė dalė prej gojės sė tij mė tepėr se nga racioni tim i ushqimit.

13

Por atij nuk i gjendet shoku, kush, pra, mund ta ndryshojė? Atė qė do, ai e bėn,

14

kėshtu ai do tė realizojė plotėsisht atė qė ka dekretuar kundėr meje, dhe plane tė tilla ka mjaft tė tjera.

15

Prandaj nė prani tė tij e ndjej veten tė tmerruar; kur e mendoj kėtė, ia kam frikėn atij.

16

Perėndia ma ligėshton zemrėn, i Plotfuqishmi mė tmerron.

17

Sepse nuk u asgjėsova pėrpara territ; dhe ai nuk e fshehu terrin e dendur nga fytyra ime".

Jobi 24