Bibla Shqip

Jobi 23

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

"Pse vallė i Plotfuqishmi nuk i rezervon vetes kohėra dhe ata qė e njohin nuk shohin ditėt e tij?

2

Disa zhvendosin kufijtė, marrin me forcė kopetė dhe i ēojnė nė kullotė;

3

u marrin gomarin jetimėve dhe marrin peng kaun e gruas sė ve;

4

i shtyjnė jashtė rruge nevojtarėt, kėshtu tėrė tė varfrit e vendit janė tė detyruar tė fshihen.

5

Ja ku janė, si gomarė tė egjėr nė shkretėtirė dalin nė punėn e tyre herėt nė mėngjes pėr tė kėrkuar ushqim; shkretėtira jep ushqim pėr ta dhe pėr bijtė e tyre.

6

Mbledhin forazhin e tyre nė fushat dhe mbledhin vilet e pavjela nė vreshtin e tė pabesit.

7

E kalojnė natėn lakuriq, pa rroba, dhe nuk kanė me se tė mbulohen nga tė ftohtit.

8

Tė lagur nga rrebeshet qė vijnė nga malet, pėr mungesė strehe shtrėngohen pas shkėmbinjve.

9

Tė tjerė e rrėmbejnė nga gjiri jetimin dhe marrin pengje nga tė varfrit.

10

E detyrojnė tė varfrin tė shkojė pa rroba dhe u marrin duajt tė uriturve.

11

Bėjnė vaj midis mureve tė tė pabesėve, e shtrydhin rrushin nė trokull, por kanė etje.

12

Vajtimi i atyre qė po vdesin ngrihet nga qyteti, shpirti i tė plagosurve kėrkon ndihmė, por Perėndia nuk i vė mend tė keqes qė u ka bėrė.

13

Tė tjerė janė armiq tė dritės, nuk njohin rrugėt e saj dhe nuk qėndrojnė nė shtigjet e saj.

14

Vrasėsi ngrihet nė tė gdhirė, pėr tė vrarė tė varfrin dhe nevojtarin; natėn pėrkundrazi sillet si vjedhėsi.

15

Syri i shkelėsit tė kurorės bashkėshortore pret muzgun duke menduar: "Askush nuk do tė mė shohė", dhe vė njė vel mbi fytyrėn e tij.

16

Natėn depėrtojnė nėpėr shtėpitė; ditėn rrinė mbyllur; nuk e njohin dritėn.

17

Mėngjesi ėshtė pėr ta si hija e vdekjes, sepse ata i njohin mirė tmerret e hijes sė vdekjes.

18

Kalojnė shpejt mbi sipėrfaqen e ujėrave, pjesa e tyre ėshtė e mallkuar mbi tokė, dhe askush nuk do tė hynte mė nė vreshtat e tyre.

19

Ashtu si thatėsia dhe vapa tretin ujėrat e dėborės, kėshtu bėn edhe Sheoli me atė qė ka mėkatuar.

20

Gjiri i nėnės e harron, krimbat e hanė duke e shijuar; atė nuk do ta kujtojnė mė; i keqi do tė pritet si njė dru.

21

Ai gėlltiste gruan shterpė qė nuk ka fėmijė dhe nuk i bėnte asnjė tė mirė gruas sė ve!

22

Por Perėndia me forcėn e tij tėrheq tutje tė fuqishmit dhe, nė qoftė se shfaqen pėrsėri, asnjeri nuk mund tė jetė i sigurt pėr jetėn e tij.

23

U jep siguri dhe ata i besojnė asaj; megjithatė sytė e tij kundrojnė rrugėt e tyre.

24

Ngrihen pėr pak kohė, por pastaj nuk janė mė; rrėzohen dhe ēohen tutje si gjithė tė tjerėt; priten si kokat e kallinjve tė grurit.

25

Nė qoftė se nuk ėshtė kėshtu, kush mund tė mė pėrgėnjeshtrojė dhe tė shfuqizojė vlerėn e fjalėve tė mia?".

Jobi 25