Bibla Shqip

Jobi 25

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 26

1

Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: "Si e ke ndihmuar tė dobėtin,

2

ose si e ke ndihmuar krahun pa forcė?

3

Si e ke kėshilluar atė qė nuk ka dituri, dhe ēfarė njohurish tė mėdha i ke komunikuar?

4

Kujt ia ke drejtuar fjalėt e tua, dhe e kujt ėshtė fryma qė ka dalė prej teje?

5

Tė vdekurit dridhen nėn ujėrat, dhe kėshtu bėjnė edhe banorėt e tyre.

6

Para atij Sheoli ėshtė i zbuluar, Abadoni ėshtė pa vel.

7

Ai shtrin veriun nė zbrazėti dhe e mban tokėn pezull mbi hiēin.

8

I mbyll ujėrat nė retė e tij, por ato nuk ēahen nėn peshėn e tyre.

9

E mbulon pamjen e fronit tė tij, duke shtrirė mbi tė retė e tij.

10

Ka shėnuar njė kufi tė veēantė mbi sipėrfaqen e ujėrave, nė kufirin e dritės me terrin.

11

Kollonat e qiellit dridhen dhe habiten nga kėrcėnimi i tij.

12

Me forcėn e tij qetėson detin, me zgjuarsinė tij ka rrėzuar Rahabin.

13

Me Frymėn e tij ka zbukuruar qiejt, dora e tij ka shpuar tejpėrtej gjarpėrin dredharak.

14

Ja, kėto janė vetėm thekėt e veprave tė tij. Ē`murmurimė tė lehtė tė tij arrijmė tė dėgjojmė! Por vallė kush do tė arrijė tė kuptojė gjėmimin e fuqisė sė tij?

Jobi 27