Bibla Shqip

Jobi 29

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 30

1

"Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime.

2

Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar.

3

Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė,

4

duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre.

5

Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės.

6

Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve;

7

ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat;

8

njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre.

9

Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre.

10

Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė.

11

Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje.

12

Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė.

13

Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon.

14

Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi.

15

Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re.

16

Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar.

17

Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim.

18

Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim.

19

Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri,

20

Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar.

21

Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate.

22

Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi.

23

E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt.

24

me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė.

25

A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin?

26

Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira.

27

Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh.

28

Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė.

29

Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin.

30

Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia.

31

Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues.

Jobi 31