Bibla Shqip

Jobi 31

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 32

1

Atėherė kėta tre njerėz nuk iu pėrgjigjėn mė Jobit, sepse ai e ndjente veten tė drejtė.

2

Por zemėrimi i Elihut, birit tė Barakelit, Buzitit, nga fisi i Ramit, u ndez kundėr Jobit; zemėrimi i tij u ndez, sepse ai e quante veten e tij tė drejtė mė tepėr se Perėndia.

3

Zemėrimi i tij u ndez edhe kundėr tre miqve tė tij, sepse nuk kishin gjetur pėrgjigjen e drejtė, megjithėse e dėnonin Jobin.

4

Elihu kishte pritur pėr t`i folur Jobit, sepse ata ishin mė tė moshuar se ai.

5

Por kur Elihu u bind qė nė gojėn e kėtyre tre njerėzve nuk kishte mė pėrgjigje, ai u zemėrua.

6

Kėshtu Elihu, bir i Barakelit, Buzitit, mori fjalėn dhe tha: "Unė jam akoma i ri me moshė dhe ju jeni pleq; prandaj ngurrova dhe pata frikė t`ju parashtroj mendimin tim.

7

Thoja: "Do tė flasė mosha dhe numri i madh i viteve do t`u mėsojė diturinė".

8

Por te njeriu ka njė frymė, dhe ėshtė fryma i tė Plotfuqishmit qė i jep zgjuarsinė.

9

Nuk janė detyrimisht tė mėdhenjtė qė kanė diturinė ose pleqtė qė kuptojnė drejtėsinė.

10

Prandaj them: Dėgjomėni, do tė shtroj edhe unė mendimin tim.

11

Ja, prita fjalimet tuaja, dėgjova argumentat tuaja, ndėrsa kėrkonit tė thonit diēka.

12

Ju kam ndjekur me vėmendje, dhe ja, asnjėri prej jush nuk e bindi Jobin ose nuk iu pėrgjigj fjalėve tė tij.

13

Mos thoni, pra: "Kemi gjetur diturinė; vetėm Perėndia mund ta mundė plotėsisht, por jo njeriu!".

14

Ai nuk i ka drejtuar fjalimet e tij kundėr meje, prandaj nuk do t`i pėrgjigjem me fjalėt tuaja.

15

Janė hutuar, nuk pėrgjigjen mė, nuk gjejnė fjalė.

16

Duhet tė pres akoma, sepse nuk flasin mė, rrinė aty pa dhėnė asnjė pėrgjigje.

17

Do tė paraqes edhe unė pjesėn time, do tė shtroj edhe unė mendimin tim.

18

Sepse kam plot fjalė dhe fryma pėrbrenda mė detyron.

19

Ja, gjiri im ėshtė si vera qė nuk ka njė shfrim, si shakujt e rinj, gati pėr tė plasur.

20

Do tė flas, pra, pėr tė pasur njė lehtėsim tė vogėl, do tė hap buzėt dhe do tė pėrgjigjem.

21

Tani mė lejoni tė flas pa treguar anėsi me asnjė dhe pa i bėrė lajka kurrkujt;

22

sepse unė nuk di tė bėj lajka, pėrndryshe Krijuesi im do tė mė hiqte shpejt nga mesi".

Jobi 33