Bibla Shqip

Jobi 32

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 33

1

"Tani pra, Jobi, dėgjo atė qė kam pėr tė thėnė dhe vėru veshin gjithė fjalėve tė mia!

2

Ja, unė po hap gojėn dhe gjuha ime flet nė gojėn time.

3

Fjalėt e mia burojnė nga njė zemėr e drejtė, buzėt e mia do tė thonė njohuri tė pastra.

4

Fryma e Perėndisė mė ka krijuar dhe fryma e tė Plotfuqishmit mė jep jetė.

5

Nė rast se mundesh, m`u pėrgjigj; pėrgatitu gjithashtu tė mbrosh pozitat e tua.

6

Ja, unė jam i barabartė me ty pėrpara Perėndisė; edhe unė jam formuar nga argjili.

7

Ja, asnjė frikė nga unė nuk duhet tė tė lemerisė, dhe dora ime nuk do tė rėndojė mbi ty.

8

Por ti u ke thėnė veshėve tė mi dhe dėgjova tingullin e fjalėve tė tua, qė thonin:

9

"Una jam i pastėr, pa mėkat; jam i pafajmė, nuk ka asnjė faj tek unė.

10

Por Perėndia gjen kundėr meje shkaqe armiqėsie dhe mė konsideron armikun e tij;

11

i fut kėmbėt e mia nė pranga dhe kqyr gjithė hapat e mia".

12

Mirė, pra, unė tė them se kėtu nuk ke tė drejtė, sepse Perėndia ėshtė mė i madh se njeriu.

13

Pse hahesh me tė, kur ai nuk jep llogari pėr asnjė nga veprimet e tij?

14

Nė fakt Perėndia flet nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr por njeriu nuk e vė re:

15

nė njė ėndėrr, nė njė vegim tė natės, kur njė gjumė i rėndė i zė njerėzit, kur dremitin nė shtretėrit e tyre.

16

Atėherė ai hap veshėt e njerėzve dhe vulos paralajmėrimet qė u bėn,

17

pėr ta larguar njeriun nga veprimet e tij dhe pėr ta mbajtur larg nga kryelartėsia,

18

pėr tė shpėtuar shpirtin e tij nga gropa dhe pėr tė penguar qė jeta e tij tė mbarojė nga shpata.

19

Njeriu paralajmėrohet gjithashtu me dhembjen nė shtratin e vet dhe me torturėn e pandėrprerė tė kockave tė tij,

20

aq sa i neveritet buka dhe madje edhe ushqimet mė tė shijshme.

21

Mishi konsumohet sa mbyll e hap sytė, ndėrsa kockat e tij, qė mė parė nuk dukeshin, tani dalin jashtė;

22

kėshtu shpirti i tij i afrohet gropės dhe jeta e tij atyre qė sjellin vdekjen.

23

Por nė rast se pranė tij ka njė engjėll, njė interpret, njė i vetėm ndėr njė mijė, qė t`i tregojė njeriut detyrėn e tij.

24

Perėndisė i vjen keq pėr tė dhe thotė: "Kurseje qė tė mos zbresė nė gropė; gjeta shpengimin pėr tė".

25

Atėherė mishi i tij do tė bėhet mė i freskėt se kur ishte fėmijė dhe ai do tė kthehet nė ditėt e rinisė sė tij.

26

Do t`i lutet fort Perėndisė, do tė gjejė hir pranė tij dhe do tė mund tė sodisė fytyrėn e tij me gėzim, sepse Perėndia do ta ketė rivendosur njeriun nė drejtėsinė e tij.

27

Duke iu drejtuar njerėzve, do tė thotė: "Kam mėkatuar dhe kam shkelur drejtėsinė, dhe nuk u ndėshkova siē e meritoja.

28

Perėndia i ka shpenguar shpirtin tim, qė tė mos zbriste nė gropė dhe jeta ime mund tė shohė dritėn".

29

Ja, Perėndia e bėn kėtė dy herė, tri herė me njeriun,

30

pėr tė shpėtuar shpirtin e tij nga gropa dhe pėr ta ndriēuar me dritėn e jetės.

31

Ki kujdes, Jobi, dėgjomė; rri nė heshtje, dhe unė do tė flas.

32

Nė qoftė se ke diēka pėr tė thėnė, pėrgjigjmu, folė, sepse do tė dėshiroja tė tė jepja tė drejtė.

33

Pėrndryshe dėgjomė; hesht dhe unė do tė tė mėsoj diturinė".

Jobi 34