Bibla Shqip

Jobi 33

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 34

1

Elihu nisi pėrsėri tė flasė dhe tha:

2

"Dėgjoni, o njerėz tė urtė, fjalėt e mia, dhe ju, njerėz tė ditur, ma vini veshin!

3

Sepse veshi i shqyrton fjalėt, ashtu si qiellza i shijon ushqimet.

4

Le tė zgjedhim ne vetė atė qė ėshtė e drejtė tė pranojmė midis nesh atė qė ėshtė e mirė.

5

Sepse Jobi ka thėnė: "Jam i drejtė, por Perėndia mė ka hequr drejtėsinė time.

6

A duhet tė gėnjej kundėr drejtėsisė sime? Plaga ime ėshtė e pashėrueshme, megjithėse jam pa mėkat".

7

Kush ėshtė si Jobi, qė e pi pėrqeshjen si ujin,

8

qė ecėn bashkė me keqbėrėsit dhe shkon bashkė me njerėzit e kėqij?

9

Sepse ka thėnė: "Nuk i vlen fare njeriut tė vendosė kėnaqėsinė e tij te Perėndia".

10

Mė dėgjoni, pra, o njerėz me mend! Qoftė larg Perėndisė paudhėsia dhe ligėsia qoftė larg tė Plotfuqishmit!

11

Sepse ai ia kthen njeriut sipas veprave tė tij dhe secilin e bėn tė gjejė shpėrblimin pėr sjelljen e tij.

12

Sigurisht Perėndia nuk kryen tė keqen dhe i Plotfuqishmi nuk shtrembėron drejtėsinė.

13

Kush i ka besuar kujdesin pėr tokėn, ose kush e ka vendosur mbi tėrė botėn?

14

Nė qoftė se Perėndia duhet tė vendoste nė zemėr tė vet tė tėrhiqte mbi vete Frymėn e tij dhe frymėn e tij,

15

ēdo mish do tė shkatėrrohej njėkohėsisht, dhe njeriu do tė kthehej nė pluhur.

16

Nė qoftė se ke mend, dėgjoje kėtė, vėr veshin pėr tė dėgjuar atė qė po tė them.

17

A mund tė qeverisė ai qė urren drejtėsinė? A guxon ti tė dėnosh tė Drejtin, tė Fuqishmin?

18

Ai qė i thotė njė mbreti: "Je pėr t`u pėrbuzur" dhe princave: "Jeni tė kėqij".

19

Por ai nuk bėn asnjė anėsi me tė mėdhenjtė dhe as e konsideron tė pasurin mė tepėr se tė varfrin, sepse tė gjithė janė vepra e duarve tė tij.

20

Nė njė ēast ata vdesin; nė mesin e natės njerėzia tronditet dhe zhduket, tė fuqishmit ēohen tutje pa dorė njeriu.

21

Sepse ai i mban sytė te rrugėt e njeriut, dhe shikon tėrė hapat e tij.

22

Nuk ka terr as hije vdekjeje, ku mund tė fshihen njerėzit e kėqij.

23

Nė fakt Perėndia nuk ka nevojė ta kqyrė gjatė njė njeri para se ta nxjerrė pėr gjykim para tij.

24

Ai i ligėshton tė fuqishmit pa bėrė hetim dhe vė tė tjerė nė vendin e tyre.

25

Duke qenė se i njeh veprat e tyre, i rrėzon natėn dhe ata shkatėrrohen;

26

i godet si njerėz tė kėqij para syve tė tė gjithėve,

27

sepse janė larguar nga ai pa u kujdesur pėr rrugėt e tij,

28

deri sa tė arrijė tek ai britma e tė varfrit, sepse ai dėgjon britmėn e tė pikėlluarve.

29

Kur Perėndia jep qetėsinė, kush do ta dėnojė? Kur fsheh fytyrėn e tij, kush do tė mund ta shikojė, qoftė kundėr njė kombi tė tėrė ose kundėr njė njeriu tė vetėm,

30

pėr tė penguar qė i pabesi tė mbretėrojė dhe qė populli tė zihet ndėr leqe?

31

Dikush mund t`i thotė Perėndisė: "Unė e mbart fajin tim, po nuk do ta bėj mė tė keqen;

32

tregomė atė qė nuk arrij tė shikoj; nė rast se kam kryer ndonjė paudhėsi, nuk do ta bėj mė"?

33

A duhet tė tė shpėrblejė ai nė bazė tė konditave tė tua, sepse ti nuk pranon gjykimin e tij? Ti duhet tė zgjedhėsh dhe jo unė; prandaj thuaj atė qė di.

34

Njerėzit me mend; si ēdo njeri i urtė qė mė dėgjon, do tė mė thonė:

35

"Jobi flet pa mend, fjalėt e tij nuk kanė dituri".

36

Le tė provohet Jobi deri nė fund, sepse pėrgjigjet e tij janė si ato tė njerėzve tė kėqij,

37

sepse i shton mėkatit tė tij revoltėn, rreh duart mes nesh dhe i shumėzon fjalėt e tij kundėr Perėndisė".

Jobi 35