Bibla Shqip

Jobi 34

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

Elihu vazhdoi tė flasė dhe tha:

2

"A tė duket njė gjė e drejtė kur thua: "Jam mė i drejtė se Perėndia"?

3

Nė fakt ke thėnė: "Ē`dobi ke? Ēfarė dobie do tė kisha nga mėkati im?".

4

Do tė tė pėrgjigjem ty dhe miqve tė tu bashkė me ty.

5

Sodite qiellin dhe shiko me kujdes; shih retė, qė ndodhen mė lart se ti.

6

Nė qoftė se ti mėkaton, ēfarė efekti ka mbi tė? Nė qoftė se ti i shumėzon prapėsitė e tua ēfarė dėmi i shkakton?

7

Nė rast se je i drejtė, ēfarė i jep, ose ēfarė merr ai nga dora jote?

8

Ligėsia jote mund tė dėmtojė vetėm njė njeri si ti, dhe drejtėsia jote mundet t`i sjellė vetėm dobi birit tė njė njeriu.

9

Ngrihet zėri pėr numrin e madh tė shtypjeve, ngrihet zėri pėr tė kėrkuar ndihmė pėr shkak tė dhunės sė tė fuqishmėve;

10

por asnjeri nuk thotė: "Ku ėshtė Perėndia, krijuesi im, qė natėn tė jep kėngė gėzimi,

11

qė na mėson mė tepėr gjėra se sa kafshėve tė fushave dhe na bėn mė tė urtė se zogjtė e qiellit?"

12

Kėshtu ngrihen zėra, por ai nuk pėrgjigjet pėr shkak tė krenarisė sė njerėzve tė kėqij.

13

Me siguri Perėndia nuk ka pėr t`i dėgjuar ligjėratat boshe dhe i Plotfuqishmi nuk do t`jua vėrė veshin.

14

Edhe sikur ti tė thuash se nuk e shikon atė, ēėshtja jote qėndron para tij, dhe ti duhet tė presėsh.

15

Por tani, duke qenė se nė zemėrimin e tij ai nuk dėnon dhe nuk u jep shumė rėndėsi shkeljeve,

16

Jobi hap kot buzėt dhe mbledh fjalė qė nuk kanė arsye".

Jobi 36