Bibla Shqip

Jobi 35

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 36

1

Elihu vazhdoi edhe mė, duke thėnė:

2

"Prit edhe pak dhe do tė tė tregoj qė ka ende gjėra pėr tė thėnė nga ana e Perėndisė.

3

Do ta sjell larg atė qė di dhe do t`i jap hak atij qė mė ka krijuar.

4

Sigurisht fjalėt e mia nuk janė tė rreme; para teje ke njė njeri me njohuri tė pėrsosur.

5

Ja, Perėndia ėshtė i fuqishėm, por nuk pėrēmon njeri; ėshtė i fuqishėm nė forcėn e diturisė sė tij.

6

Ai nuk e lė tė jetojė njeriun e keq dhe u siguron drejtėsinė tė shtypurve.

7

Nuk i heq sytė nga tė drejtėt, por bėn qė tė ulen pėr gjithnjė me mbretėrit mbi fronin; kėshtu ata rrinė lart.

8

Por nė rast se janė tė lidhur me zinxhira dhe tė mbajtur me veriga pikėllimi,

9

atėherė u tregon veprat e tyre dhe shkeljet e tyre, sepse u ėshtė rritur mendja.

10

Kėshtu ai ua hap veshėt pėr t`u ndrequr dhe i nxit tė largohen nga e keqja.

11

Nė rast se ata e dėgjojnė dhe nėnshtrohen, do t`i mbarojnė ditėt e tyre nė mirėqėnie dhe vitet e tyre nė gėzime;

12

por, nė rast se nuk e dėgjojnė, do tė vdesin nga shpata, do tė vdesin pa ardhur nė vete.

13

Por tė pabesėt nga zemra mbledhin zemėrimin, nuk bėrtasin pėr tė kėrkuar ndihmė,

14

kėshtu ata vdesin ende tė rinj, dhe jeta e tyre mbaron midis Sodomitėve.

15

Perėndia ēliron tė pikėlluarit me anė tė pikėllimit tė tyre dhe u hap veshėt me anė tė fatkeqėsisė.

16

Ai dėshiron tė tė largojė edhe ty nga kafshimi i fatkeqėsisė, qė tė tė ēojė nė njė vend tė gjerė pa kufizim, me njė tryezė tė shtruar me ushqime tė shijshme.

17

Por ti je mbushur me mendimin e njeriut tė keq, dhe gjykimi e drejtėsia do tė tė kapin.

18

Nė rast se ekziston zemėrimi, ki kujdes qė ai tė mos tė tė fshijė me njė goditje tė vetme, sepse njė shumė e madhe parash nuk do tė mund tė largonte.

19

Vallė a do t`i ēmojė pasuritė e tua, kur ai ka ar dhe tė gjitha burimet e fuqisė?

20

Mos dėshiro natėn, gjatė sė cilės njerėzia ēohet larg nga vendi i saj.

21

Ki kujdes tė mos anosh nga paudhėsia, sepse ti ke preferuar kėtė pikėllim.

22

Ja, Perėndia ka shkėlqyer nė fuqinė e tij; kush mund tė na mėsojė si ai?

23

Vallė, kush mund t`i imponojė rrugėn qė duhet ndjekur dhe kush mund t`i thotė: "Ti ke bėrė keq"?

24

Kujtohu tė lartėsosh veprat e tij, qė njerėzit i kanė kėnduar;

25

tėrė njerėzit i admirojnė, vdekatari mund t`i soditė nga larg.

26

Po, Perėndia ėshtė i madh, por ne nuk e njohim, dhe numri i viteve tė tij ėshtė i panjohshėm.

27

Ai tėrheq atje lart pikat e ujit nė formė avulli, i cili dėndėsohet pastaj nė shi,

28

qė retė zbrazin dhe lėshojnė mbi njeriun nė sasi tė madhe.

29

Kush mund tė kuptojė shtjellimin e reve, shungullimėn qė shpėrthen nė ēadrėn e tij?

30

Ja, ai pėrhap rreth vetes dritėn e tij dhe mbulon thellėsitė e detit.

31

Me anė tė tyre dėnon popujt dhe jep ushqime me shumicė.

32

Mbulon duart me rrufetė dhe i urdhėron ato tė godasin shenjėn.

33

Bubullima flet pėr tė, edhe bagėtia e ndjen furtunėn qė po vjen.

Jobi 37