Bibla Shqip

Jobi 36

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 37

1

Prandaj zemra ime dridhet dhe brof jashtė vendit tė saj.

2

Dėgjoni me vėmendje shungullimėn e zėrit tė saj, gjėmimin qė del nga goja e saj!

3

Ai lėshon vetėtimėn e tij nėn gjithė qiellin dhe deri nė skajet e tokės.

4

Prapa tij njė zė vrumbullon; ai gjėmon me zėrin e tij madhėshtor; ai nuk i pėrmban kur dėgjohet zėri i tij.

5

Perėndia gjėmon nė mėnyrė tė mrekullueshme me zėrin e tij dhe bėn gjėra tė mėdha qė nuk mund t`i kuptojmė.

6

I thotė nė fakt borės: "Bjerė mbi tokė", ia thotė si shirave tė lehta ashtu dhe shirave tė rrebeshta.

7

Ai ndal dorėn e ēdo njeriu, me qėllim qė tė gjithė vdekatarėt tė mund tė njohin veprat e tij.

8

Bishat hyjnė nė strukat e tyre dhe rrinė nė strofkat e tyre.

9

Nga vendet mė tė largėta tė jugut vjen stuhia dhe tė ftohtit nga erėrat e acarta tė veriut.

10

Me frymėn e Perėndisė formohet akulli dhe shtrirja e ujėrave tėrhiqet.

11

I ngarkon retė e dendura me lagėshtirė dhe i shpėrndan larg retė e tij dritėplota.

12

Ato enden nė qiell kudo, duke ndryshuar drejtimin nė bazė tė drejtimit tė tij, pėr tė kryer ēfarėdo gjė qė ai urdhėron mbi faqen e tokės sė banuar.

13

I dėrgon o pėr dėnim, o pėr tokėn e tij o pėr mirėsi.

14

Dėgjo kėtė, o Jobi, ndalu dhe merr parasysh mrekullitė e Perėndisė!

15

A e di ti si i drejton Perėndia dhe si bėn tė shkėlqejė shkrepėtima e reve tė tij?

16

A e di ti si rrinė pezull retė nė ajėr, mrekullitė e atij qė i di tė gjitha?

17

A e di ti pėrse rrobat e tua janė tė ngrohta, kur toka pushon pėr shkak tė erės sė jugut?

18

Vallė a e ke shtrirė ti bashkė me tė kupėn qiellore, duke e bėrė tė fortė si njė pasqyrė prej metali tė shkrirė?

19

Na mėso se ēfarė duhet t`i themi, sepse ne nuk mund tė pėrgatisim shkakun tonė pėr errėsirėn.

20

A mund t`i thuhet vallė se unė dua tė flas? Nė rast se njė njeri duhet tė fliste, do tė shkatėrrohej me siguri.

21

Edhe tani askush nuk mund ta shikojė diellin me ngulm kur shkėlqen nė qiell, mbas kalimit tė erės qė e ka bėrė pa re.

22

Koha e bukur vjen nga veriu, por rreth Perėndisė kemi njė madhėshti tė hatashme.

23

Tė Plotfuqishmin ne nuk mund ta arrijmė. Ai ėshtė i madhėrishėm pėr nga fuqia, nga ndershmėria dhe nga drejtėsia; ai nuk shtyp asnjeri.

24

Prandaj njerėzit e kanė frikė; por ai nuk e pėrfill atė qė e quan veten tė ditur".

Jobi 38