Bibla Shqip

Jobi 39

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 40

1

Zoti vazhdoi t`i pėrgjigjet Jobit dhe tha:

2

"Ai qė kundėrshton tė Plotfuqishmin, a dėshiron vallė ta korrigjojė? Ai qė qorton Perėndinė, t`i pėrgjigjet kėsaj pyetjeje".

3

Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe i tha:

4

"Ja, jam shpirtvogėl, ēfarė mund tė tė pėrgjigjem? E vė dorėn mbi gojėn time.

5

Kam folur njė herė, por nuk do tė flas mė; po, dy herė, por nuk do tė shtoj asgjė".

6

Atėherė Zoti iu pėrgjigj Jobit nė mes tė furtunės dhe i tha:

7

"Ēohu, ngjishe brezin si njė trim; unė do tė tė pyes dhe ti do tė mė pėrgjigjesh.

8

A dėshiron pikėrisht tė anulosh gjykimin tim, tė mė dėnosh mua pėr tė justifikuar vetveten?

9

A ke ti njė krah si ai i Perėndisė dhe a mund tė tė gjėmojė zėri sa zėri i tij?

10

Stolisu, pra, me madhėshti dhe madhėri, vishu me lavdi dhe me shkėlqim.

11

Jepu rrugė tėrbimeve tė zemėrimit tėnd; shiko tėrė mendjemėdhenjtė dhe uli,

12

shiko tėrė kryelartėt dhe poshtėroji, dhe shtypi njerėzit e kėqij kudo qė tė ndodhen.

13

Varrosi tė tėrė nė pluhur, mbylli nė vende tė fshehta.

14

Atėherė edhe unė do tė lėvdoj, sepse dora jote e djathtė tė ka siguruar fitore.

15

Shiko behemothin qė e kam bėrė njėlloj si ti; ai ha barin si kau.

16

Ja, forca e tij qėndron nė ijet dhe fuqia e tij nė muskujt e barkut tė tij.

17

E lėkund bishtin e tij si njė kedėr; nervat e kofshėve tė tij janė tė thurura mirė.

18

Kockat e tij janė si tuba prej bronzi; kockat e tij janė si shufra hekuri.

19

Ai ėshtė e para nga veprat e Perėndisė; vetėm ai qė e bėri mund t`i afrohet atij me shpatėn e tij.

20

Ndonėse malet prodhojnė ushqim pėr tė, dhe aty tėrė kafshėt e fushave dėfrehen,

21

ai shtrihet nėn bimėt e lotusit, nė vende tė fshehura nė kallamishte dhe nė moēale.

22

Bimėt e lotusit e mbulojnė me hijen e tyre, shelgjet e pėrroit e rrethojnė.

23

Lumi mund tė dalė nga shtrati i tij, por ai nuk ka frikė; ėshtė i sigurt nga vetja e tij, edhe sikur Jordani tė sulej kundėr gojės sė tij.

24

Kush, pra, mund ta zėrė nga sytė apo t`i shpojė flegrat e hundės me gremēa?

Jobi 41