Bibla Shqip

Jobi 40

Jobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 41

1

A mund ta nxjerrėsh Leviathanin me grep ose tė mbash tė palėvizur gjuhėn e tij me njė litar?

2

A mund t`i vėsh njė xunkth nė flegrat e hundės ose t`i shposh nofullėn me njė ēengel?

3

A do tė tė lutet ai sė tepėrmi apo do tė tė drejtojė fjalė tė ėmbla?

4

A do tė lidhė njė besėlidhje me ty, qė ti ta marrėsh si shėrbėtor pėr gjithnjė?

5

A do tė lozėsh me tė si me njė zog apo do ta mbash lidhur pėr vajzat e tua?

6

Miqtė e tu do tė bėjnė me tė takime tė mrekullueshme apo do ta ndajnė vallė midis tregtarėve?

7

A mund tė mbulosh lėkurėn e tij me shigjeta dhe kokėn e tij me fuzhnja?

8

Vėri duart mbi trupin e tij; do tė tė kujtohet luftimi dhe nuk ke pėr ta rifilluar.

9

Ja, shpresa e atij qė e sulmon ėshtė e rreme; mjafton ta shikosh dhe tė zė tmerri.

10

Askush nuk ka aq guxim sa ta provokojė. Kush, pra, ėshtė nė gjendje tė qėndrojė i fortė para meje?

11

Kush mė ka bėrė njė shėrbim i pari qė unė duhet ta shpėrblej? Ēdo gjė nėn qiejt ėshtė imja.

12

Nuk do t`i kaloj nė heshtje gjymtyrėt e tij, forcėn e tij tė madhe dhe bukurinė e armaturės sė tij.

13

Kush mund ta zhveshė nga parzmorja e tij dhe kush mund t`i afrohet me njė fre tė dyfishtė?

14

Kush mund tė hapė portat e gojės sė tij, e rrethuar siē ėshtė nga tmerri i dhėmbėve tė tij?

15

Shumė tė bukura janė rreshtat e mburojave tė tij, tė salduara fort si prej njė vule.

16

Ato janė aq afėr njėra-tjetrės sa nuk kalon as ajri midis tyre.

17

Janė tė ngjitura njėra me tjetrėn, tė bashkuara fort midis tyre, dhe nuk mund tė ndahen.

18

Teshtimat e tij japin shkreptima drite dhe sytė e tij janė si qepallat e agimit.

19

Nga goja e tij dalin flakė, dalin shkėndija zjarri.

20

Nga flegrat e hundės sė tij del tym, si nga njė enė qė vlon ose nga njė kazan.

21

Fryma e tij i vė zjarrin qymyrit dhe nga goja e tij del flakė.

22

Forca qėndron te qafa e tij dhe para tij hedh valle tmerri.

23

Pjesėt e flashkėta tė mishit tė tij janė fort kompakte, janė mjaft tė ngjeshura mbi tė dhe nuk lėvizin.

24

Zemra e tij ėshtė e fortė si njė gur, e fortė si pjesa e poshtme e mokrės.

25

Kur ngrihet, tė fuqishmit kanė frikė, dhe nga tmerri mbeten tė hutuar.

26

Shpata qė arrin nuk i bėn asgjė, e njėjta gjė ndodh me ushtėn, shigjetėn dhe shtizėn.

27

E quan hekurin si kashtė dhe bronzin si dru tė brejtur nga krimbi.

28

Shigjeta nuk e bėn tė ikė; gurėt e hobesė pėr tė janė si kallamishte.

29

Topuzi i duket sikur ėshtė kashtė, ai tallet me vringėllimėn e ushtės.

30

Poshtė ka maja tė mprehta dhe lė gjurmė si tė lesės mbi baltė.

31

E bėn tė ziejė humnerėn si ndonjė kazan dhe e bėn detin si tė ishte njė enė me melhem.

32

Lė pas vetes njė vazhdė drite dhe humnera duket si e mbuluar nga thinjat.

33

Mbi tokė nuk ka asgjė qė t`i ngjajė, qė tė jetė bėrė pa pasur fare frikė.

34

Shiko nė fytyrė tėrė njerėzit mendjemėdhenj; ai ėshtė mbret mbi tė gjitha bishat mė madhėshtore".

Jobi 42