Bibla Shqip

Psalmet 4

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Vėru veshin fjalėve tė mia, o Zot; dėgjo me vėmendje ankimin tim.

2

Dėgjo zėrin e britmės sime, o mbreti im dhe Perėndia im, sepse ty tė drejtoj lutjen time.

3

O Zot, ti nė mėngjes dėgjon zėrin tim; nė mėngjes do ta lartoj drejt teje lutjen time dhe do tė pres,

4

sepse ti nuk je njė Perėndi qė kėnaqet nė pabesinė; te ti nuk mund tė zėrė vend e keqja.

5

Ata qė lėvdojnė vetveten, nuk do tė mund tė qėndrojnė para syve tė tua; ti i urren tė gjithė ata qė kryejnė padrejtėsi.

6

Ti do tė zhdukėsh gjithė ata qė thonė gėnjeshtra; Zoti urren njerėzit gjakatarė dhe mashtrues.

7

Por unė, pėr shkak tė mirėsisė sate tė madhe, do tė hyj nė shtėpinė tėnde dhe do tė adhuroj me frikė tė madhe, duke u drejtuar nė tempullin tėnd tė shenjtė.

8

O Zot, mė udhėhiq pėr drejtėsinė tėnde, pėr shkak tė armiqve tė mi; bėje tė drejtė para meje rrugėn tėnde,

9

sepse nė gojėn e tyre nuk ka asnjė drejtėsi; zemra e tyre nuk mendon gjė tjetėr veē shkatėrrimit; gryka e tyre ėshtė njė varr i hapur; me gjuhėn e tyre bėjnė lajka.

10

Dėnoji ata, o Perėndi; mos u realizofshin synimet e tyre; pėrsėri pėr tė kėqijat e shumta qė kanė kryer sepse kanė ngritur krye kundėr teje.

11

Por le tė gėzohen tėrė ata qė kanė strehė te ti, le tė nxjerrin klithma gėzimi pėrjetė, sepse ti i mbron; le tė ngazėllohen ata qė duan emrin tėnd,

12

sepse ti, o Zot, do tė bekosh tė drejtin; do ta rrethosh me hirin tėnd si me mburojė.

Psalmet 6