Bibla Shqip

Psalmet 8

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Unė do tė tė kremtoj, o Zot, me gjithė zemėr, do tė tregoj tėrė mrekullitė e tua.

2

Unė do tė gėzohem dhe do tė kėnaqem me ty; do t`i kėndoj lėvdime nė emrin tėnd, o Shumė i Larti.

3

Sepse armiqtė e mi tėrhiqen, bien dhe vdesin para teje.

4

Ti nė fakt ke pėrkrahur ndershmėrinė time dhe ēėshtjen time; je ulur mbi fronin si njė gjyqtar i drejtė.

5

Ke qortuar kombet, ke shkatėrruar tė pabesin, ke fshirė emrat e tyre pėr gjithnjė.

6

Armiku ėshtė zhdukur, i kapur nga njė pikėllim i pėrjetshėm! Dhe qyteteve qė ti ke shkatėrruar i ėshtė zhdukur edhe kujtimi.

7

Por Zoti mbetet pėrjetė; ai ka vendosur fronin e tij pėr tė gjykuar.

8

Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi, do t`i gjykojė popujt me paanėsi.

9

Zoti do tė jetė strehim i papushtueshėm pėr tė shtypurin, njė strehim i papushtueshėm nė kohė ngushtice.

10

Dhe ata qė e njohin emrin tėnd do tė kenė besim te ti, sepse ti, o Zot, nuk i braktis ata qė tė kėrkojnė.

11

Kėndojini lavde Zotit qė banon nė Sion; u njoftoni popujve veprat e tij.

12

Sepse ai qė kėrkon arėsyen e gjakut i mban mėnd ata; ai nuk e harron britmėn e tė pikėlluarve.

13

Ki mėshirė pėr mua, o Zot, ti qė mė ke rilartuar nga portat e vdekjes, shiko pikėllimin qė mė shkaktojnė ata qė mė urrejnė,

14

me qėllim qė unė tė kem mundėsi tė tregoj tė gjitha lavdet e tua dhe nė portat e bijės sė Sionit tė mund tė kremtoj pėr ēlirimin tėnd.

15

Kombet janė zhytur nė gropėn qė kishin hapur; kėmba e tyre ėshtė kapur nė rrjetėn qė kishin fshehur.

16

Zoti u bė i njohur me anė tė gjykimit qė ka dhėnė; i pabesi u kap nė lakun e veprės sė duarve tė tij. (Interlud. Sela)

17

Tė pabesėt do tė zbresin nė Sheol; po, tė gjitha kombet qė harrojnė Perėndinė.

18

Sepse nevojtari nuk do tė harrohet pėrjetė; shpresa e tė shtypurve nuk do tė zhduket pėrjetė.

19

Ēohu, o Zot, mos lejo qė vdekatari tė ketė epėrsi; kombet tė gjykohen para teje.

20

O Zot, kallu frikėn; bėj qė kombet tė pranojnė se janė vetėm vdekatarė. (Sela)

Psalmet 10