Bibla Shqip

Psalmet 9

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

O Zot, pse qėndron larg? Pse fshihesh nė kohė fatkeqėsish?

2

I pabesi me kryelartėsinė e tij ndjek me dhunė tė mjerin; ata do tė kapen nga vetė kurthet qė ata kanė kurdisur,

3

sepse i pabesi mburret me dėshirat e shpirtit tė tij, bekon grabitqarin dhe pėrbuz Zotin.

4

I pabesi, me arrogancėn e fytyrės sė tij, nuk e kėrkon Zotin; tėrė mendimet e tij janė: "Perėndia nuk ekziston".

5

Rrugėt e tij lulėzojnė nė ēdo kohė; gjykimet e tua pėr tė janė shumė tė larta, larg kuptimit tė tyre nga ana e tij; ai pėrqesh gjithė armiqtė e tij.

6

Ai thotė nė zemėr tė tij: "Mua askush nuk mė tund dot kurrė; nuk do tė mė ndodhė kurrė ndonjė e keqe".

7

Goja e tij ėshtė plot mallkime, hile dhe mashtrime; nėn gjuhėn e tij ka ligėsi dhe paudhėsi.

8

Ai rri nė pritė nė fshatra, vret tė pafajshmin nė vende tė fshehta; sytė e tij pėrgjojnė fatkeqin.

9

Ai rri nė pritė nė vende tė fshehta si luani nė strofkėn e tij; rri nė pritė pėr tė kapur tė mjerin; ai e rrėmben tė mjerin duke e tėrhequr nė rrjetėn e tij.

10

Ai rri i strukur dhe i mbledhur, dhe fatzinjtė mposhten para forcės sė tij.

11

Ai thotė nė zemėr tė tij: "Perėndia harron, fsheh fytyrėn e tij, nuk do ta shohė kurrė".

12

Ēohu, o Zot; o Perėndi, ngre dorėn tėnde; mos i harro tė mjerėt.

13

Pse i pabesi pėrēmon Perėndinė? Ai thotė nė zemėr tė tij: "Ti nuk do t`i kėrkosh llogari".

14

Por ti e ke parė, sepse ti vėren me kujdes ligėsinė dhe pikėllimin, pėr ta larė mė pas me dorėn tėnde; fatkeqi i ka shpresat te ti; ti je ai qė ndihmon jetimin.

15

Thyeja krahun tė pabesit dhe tė ligut; nė rast se ti do tė kėrkosh ligėsinė e tij, nuk do ta gjesh mė.

16

Zoti ėshtė mbret pėrjetė; kombet janė zhdukur nga toka e tij.

17

O Zot, ti dėgjon dėshirėn e njerėzve tė pėrulur; ti e fortėson zemrėn e tyre, veshėt e tu janė tė vėmendshėm,

18

pėr t`i dhėnė tė drejtė jetimit dhe tė pikėlluarit, me qėllim qė njeriu i krijuar nga dheu tė mos kallė mė tmerr.

Psalmet 11