Bibla Shqip

Psalmet 15

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Mė mbro, o Perėndi, sepse unė po kėrkoj strehė te ti.

2

I thashė Zotit: "Ti je Zoti im; nuk kam asnjė tė mirė veē teje".

3

Gjithė dashuria ime ėshtė vendosur te njerėzit e shenjtė dhe tė nderuar qė janė mbi tokė.

4

Dhembjet e atyre qė turren pas perėndive tė tjera do tė shumėzohen; unė nuk do t`i derdh libacionet e tyre tė gjakut dhe nuk do tė shqiptoj me buzėt e mia emrat e tyre.

5

Zoti ėshtė pjesa ime nga trashėgimia dhe kupa ime; ti, o Zot, ruaje fort atė qė mė ka rėnė nė short.

6

Mua fati mė ka rėnė nė vende tė kėndshme; po, njė trashėgimi e bukur mė ka rėnė.

7

Unė do tė bekoj Zotin qė mė kėshillon; zemra ime mė mėson edhe natėn.

8

Unė e kam vėnė vazhdimisht Zotin pėrpara syve tė mi; duke qenė se ai rri nė tė djathtėn time, unė nuk do tė hiqem kurrė nga vendi.

9

Prandaj zemra ime gėzohet dhe shpirti im ngazėllon pėr lavdinė e trashėgimisė sime; edhe mishi im do tė qėndrojė tėrė besim dhe nė siguri,

10

sepse ti nuk do ta lėsh shpirtin tim nė Sheol dhe nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė korruptimin.

11

Ti do tė mė tregosh shtegun e jetės; ka shumė gėzim nė praninė tėnde; nė tė djathtėn tėnde ka kėnaqėsi nė pėrjetėsi.

Psalmet 17