Bibla Shqip

Psalmet 17

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

"Tė dua, o Zot, forca ime.

2

Zoti ėshtė kėshtjella ime, fortesa ime dhe ēliruesi im, Perėndia im, shkėmbi im ku gjej strehė, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, streha ime e i lartė.

3

Unė i kėrkoj ndihmė Zotit, qė ėshtė i denjė pėr t`u lėvduar, dhe kėshtu shpėtoj nga armiqtė e mi.

4

Dhembje vdekjeje mė kishin pushtuar dhe pėrrenj njerėzish tė kobshėm mė kishin tmerruar.

5

Ankthet e Sheolit mė kishin rrethuar dhe leqet e vdekjes mė rrinin pėrpara.

6

Nė ankthin tim kėrkova Zotin dhe i klitha Perėndisė tim; ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli i tij dhe zėri im arriti para tij, nė veshėt e tij.

7

Atėherė dheu u trondit dhe u drodh; edhe themelet e maleve luajtėn dhe ranė, sepse ai ishte zemėruar shumė.

8

Njė tym i dilte nga flegrat e tij dhe njė zjarr shkatėrrimtar dilte nga goja e tij; nga ai shpėrthenin thėngjij.

9

Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij;

10

i kishte hipur njė kerubini dhe fluturonte; fluturonte shpejt mbi krahėt e erės.

11

Me terrin ai kishte bėrė velin e tij dhe si shatorre rreth vetes kishte vėnė errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

12

Nga shkėlqimi qė e paraprinte dilnin re tė dendura, brėsher dhe thėngjij.

13

Zoti gjėmoi nė qiejtė dhe Shumė i Larti bėri qė tė dėgjohet zėri i tij me breshėr dhe me thėngjij.

14

Hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau armiqtė; lėshoi njė numėr tė madh rrufesh dhe i bėri tė ikin me vrap.

15

Nė qortimin tėnd, o Zot, nė shfryrjen e erės nga flegrat e tua, shtretėrit e lumenjve u dukėn dhe themelet e botės u zbuluan.

16

Ai nga lart shtriu dorėn, mė mori dhe mė nxori jashtė ujėrave tė shumta.

17

Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė.

18

Ata u vėrsulėn kundėr meje ditėn e fatkeqėsisė sime, por Zoti mbajti anėn time,

19

dhe mė nxori jashtė, larg; mė ēliroi sepse mė do.

20

Zoti mė ka shpėrblyer sipas drejtėsisė sime dhe mė ka dhėnė sipas pastėrtisė sė duarve tė mia,

21

sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im,

22

sepse kam mbajtur para meje tėrė ligjet e tij dhe nuk u jam shmangur statuteve tė tij.

23

Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė.

24

Sepse Zoti mė ka dhėnė sipas drejtėsisė sime, sipas pastėrtisė sė duarve tė mia pėrpara syve tė tij.

25

Ti tregohesh i dhimbshėm ndaj njeriut besimtar dhe i drejtė me njeriun e drejtė.

26

Ti tregohesh i pastėr me atė qė ėshtė i pastėr dhe i dinak me tė ligun,

27

sepse ti je ai qė shpėton njerėzit e pikėlluar dhe ul sytė qė janė krenarė;

28

ti je nė fakt je ai qė bėn tė shkėlqejė llambėn time; o Zot, Perėndia im, ti ndriēon errėsirėn time,

29

sepse me ty mund tė sulmoj njė aradhe dhe me Perėndinė tim mund tė kėrcej mbi njė mur.

30

Rruga e Perėndisė ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė pastruar me anė tė zjarrit; ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė gjejnė strehė tek ai.

31

Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Kush ėshtė kėshtjellė pėrveē Perėndisė tim?

32

Perėndia ėshtė ai qė mė rrethon me forcė dhe qė e bėn jetėn time tė pėrsosur.

33

Ai i bėn kėmbėt e mia tė ngjashme me ato tė sutave dhe mė bėn tė fortė nė vendet e mia tė larta;

34

ai i mėson duart e mia pėr betejė, dhe me krahėt e mi mund tė nderė njė hark prej bakri.

35

Ti mė ke dhėnė gjithashtu mburojėn e shpėtimit tėnd; dora jote e djathtė mė ka mbajtur dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh.

36

Ti ke zgjeruar hapat e mi nėn veten time dhe kėmbėt e mia nuk janė penguar.

37

I kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam arritur, nuk jam kthyer prapa para se t`i shkatėrroj.

38

I kam goditur vazhdimisht dhe ata nuk kanė mundur tė ngrihen pėrsėri; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia.

39

Ti mė ke dhėnė forcė pėr betejėn dhe ke bėrė tė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje;

40

ti ke bėrė tė kthejnė kurrizin armiqtė e mi, dhe unė kam shkatėrruar ata qė mė urrenin.

41

Ata klithėn, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; ata i klithėn Zotit, por ai nuk u dha pėrgjigje.

42

I kam shkelur deri sa i bėra si pluhuri para erės; i kam fshirė si balta e rrugėve.

43

Ti mė ke ēliruar nga grindjet e popullit; ti mė ke bėrė udhėheqės tė kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer.

44

Me tė dėgjuar emrin tim, ata mė dėgjuan dhe m`u bindėn; tė huajt m`u nėnshtruan.

45

Tė huajt u ligėshtuan dhe dolėn duke u dridhur nga fortesat e tyre.

46

Rroftė Zoti, qoftė e bekuar Kėshtjella ime dhe lėvduar qoftė Perėndia i shpėtimit tim!

47

Ai ėshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua dhe qė mė nėnshtron popujt;

48

ai mė ēliron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu qė pėrdor dhunėn.

49

Prandaj, o Zot, unė do ta kremtoj midis kombeve emrin tėnd me kėngė.

50

Ēlirime tė mėdha ai i jep mbretit tė tij dhe tregohet dashamirės me Davidin, tė vajosurin e tij, dhe me fisin e tij pėrjetė".

Psalmet 19