Bibla Shqip

Psalmet 18

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Qiejtė tregojnė lavdinė e Perėndisė dhe kupa qiellore shpall veprėn e duarve tė tij.

2

Njė ditė i flet ditės tjetėr dhe njė natė ia tregon tjetrės.

3

Nuk kanė gojė, as fjalė; zėri i tyre nuk dėgjohet;

4

por harmonia e tyre pėrhapet mbi gjithė dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri nė skajin e botės; nė qiejtė Perėndia ka vėnė njė ēadėr pėr diellin;

5

dhe ai ėshtė si njė dhėndėr qė del nga dhoma e tij e martesės; ngazėllon si njė trim qė pėrshkon rrugėn e tij.

6

Ai del nga njė skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri nė skajin tjetėr; asgjė nuk mund t`i fshihet nxehtėsisė sė tij.

7

Ligji i Zotit ėshtė i pėrsosur, ai e pėrtėrin shpirtin; dėshmia e Zotit ėshtė e vėrtetė dhe e bėn tė ditur njeriun e thjeshtė.

8

Porositė e Zotit janė tė drejta dhe e gėzojnė zemrėn; urdhėrimet e Zotit janė te pastra dhe ndriēojnė sytė.

9

Frika e Zotit ėshtė e pastėr, mbetet pėrjetė; gjykimet e Zotit janė tė vėrteta, tė gjitha janė tė drejta;

10

janė mė tė dėshirueshme se ari, po, mė tepėr se shumė ari i kulluar; janė mė tė ėmbla se mjalti, nga ai qė del nga hojet.

11

Edhe shėrbėtori yt mėson prej tyre; ke njė shpėrblim tė madh duke i parė.

12

Kush i njeh gabimet e tij? Pastromė nga ato qė nuk i shoh.

13

Pėrveē kėsaj ruaje shėrbėtorin tėnd nga mėkatet e vullnetit, dhe bėj qė ato tė mos mė sundojnė mua; atėherė unė do tė jem i ndershėm dhe i pastėr nga shkelje tė mėdha.

14

U miratofshin para teje fjalėt e gojės sime dhe pėrsiatjet e zemrės sime, o Zot, kėshtjella ime dhe shpėtimtari im.

Psalmet 20