Bibla Shqip

Psalmet 20

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

O Zot, mbreti do tė gėzohet me forcėn tėnde dhe do tė ngazėllojė pėr shpėtimin tėnd!

2

Ti ia plotėsove dėshirėn e zemrės sė tij dhe nuk hodhe poshtė kėrkesėn e buzėve tė tij. (Sela)

3

Sepse ti i dole para me bekime begatie, i vure mbi kokė njė kurorė prej ari shumė tė kulluar.

4

Ai tė kishte kėrkuar jetė dhe ti i dhe ditė tė gjata nė pėrjetėsi.

5

E madhe ėshtė lavdia e tij pėr shpėtimin tėnd; ti i dhe madhėshti dhe lavdi,

6

sepse ti e bėn shumė tė bekuar pėrjetė, e mbush me gėzim nė praninė tėnde.

7

Duke qenė se mbreti ka besim te Zoti dhe nė mirėsinė e Shumė tė Lartit, ai nuk do tė hiqet kurrė.

8

Dora jote do tė arrijė tėrė armiqtė e tu, dora jote e djathtė do tė veprojė kundėr atyre qė tė urrejnė.

9

Ti do t`i bėsh si njė furrė tė zjarrtė kur do tė dukesh i zemėruar; nė zemėrimin e tij Zoti do t`i hedhė nė humnerė dhe zjarri do t`i pėrpijė.

10

Ti do tė zhdukėsh frytin e tyre nga toka dhe pasardhėsit e tyre midis bijve tė njerėzve,

11

sepse kanė kurdisur tė keqen kundėr teje dhe kanė pėrgatitur plane tė kėqija, por nuk do t`ia dalin.

12

Sepse ti do tė bėsh qė ata tė kthejnė kurrizin dhe do tė drejtosh shigjetat e harkut tėnd kundėr fytyrės sė tyre.

13

Ēohu, o Zot, me forcėn tėnde; ne do tė kėndojmė dhe do tė kremtojmė lėvdimet e fuqisė sate.

Psalmet 22