Bibla Shqip

Psalmet 23

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Zotit i pėrket toka dhe tė gjitha gjėrat qė janė mbi tė, bota dhe banorėt e saj.

2

Sepse ai e ka themeluar mbi detet dhe e ka vendosur mbi lumenjtė.

3

Kush do t`i ngjitet malit tė Zotit? Kush do tė qėndrojė nė vendin e tij tė shenjtė?

4

Njeriu i pafajshėm nga duart dhe i pastėr nga zemra, qė nuk e ngre shpirtin pėr t`u dukur dhe nuk betohet nė mėnyrė tė rreme.

5

Ai do tė marrė bekimet e Zotit dhe drejtėsinė nga Perėndia e shpėtimit tė tij.

6

I tillė ėshtė brezi i atyre qė e kėrkojnė, qė kėrkojnė fytyrėn tėnde, o Perėndi e Jakobit. (Sela)

7

O ju porta, ēoni kokat tuaja; dhe ju, porta tė pėrjetshme, hapuni krejt dhe Mbreti i lavdisė do tė hyjė.

8

Kush ėshtė ky Mbret i lavdisė? Éshtė Zoti i fortė dhe i fuqishėm, Zoti i fortė nė betejė.

9

O porta, ēoni kokat tuaja; hapuni krejt, o porta tė pėrjetshme, dhe Mbreti i lavdisė do tė hyjė.

10

Kush ėshtė ky Mbret i lavdisė? Éshtė Zoti i ushtrive; ai ėshtė Mbreti i lavdisė. (Sela)

Psalmet 25