Bibla Shqip

Psalmet 24

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 25

1

Te ti, o Zot, e lartoj shpirtin tim.

2

O Perėndia im, kam besim te ti; bėj qė tė mos mbetem i zhgėnjyer dhe qė armiqtė e mi tė mos triumfojnė mbi mua.

3

Po, bėj qė asnjė nga ata qė kanė besim te ti tė mos zhgėnjehet; u turpėrofshin ata qė sillen pabesisht pa shkak.

4

O Zot, mė trego rrugėt e tua, mė mėso shtigjet e tua.

5

Mė udhėhiq nė tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso, sepse ti je Perėndia i shpėtimit tim; unė shpresoj shumė te ti gjatė gjithė ditės.

6

Kujto, o Zot, mėshirėn tėnde dhe miresinė tėnde, sepse janė tė pėrhershme.

7

Mos i kujto mėkatet e rinisė sime, as shkeljet e mia; por nė dashamirėsinė tėnde mė kujto, o Zot, pėr hir tė mirėsisė sate.

8

Zoti ėshtė i mirė dhe i drejtė, prandaj ai do t`u mėsojė rrugėn mėkatarėve.

9

Ai do tė udhėheqė njerėzit zemėrbutė nė drejtėsi dhe do t`u mėsojė tė pėrulurve rrugėn e tij.

10

Tė gjitha rrugėt e Zotit janė mirėsi dhe vėrtetėsi pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij dhe porositė e tij.

11

Pėr hir tė emrit tėnd, o Zot, fale paudhėsinė time, sepse ajo ėshtė e madhe.

12

Kush ėshtė njeriu qė ka frikė nga Zoti? Ai do t`i tregojė rrugėn qė duhet tė zgjedhė.

13

Ai do tė jetojė nė bollėk dhe pasardhėsit e tij do tė trashėgojnė tokėn.

14

Sekreti i Zotit u tregohet atyre qė kanė frikė prej tij, dhe ai u bėn tė njohur atyre besėlidhjen e tij.

15

Sytė e mi drejtohen vazhdimisht te Zoti, sepse ai do tė m`i nxjerrė kėmbėt nga rrjeta.

16

Kthehu nga unė dhe ki mėshirė pėr mua, sepse jam vetėm dhe i dėshpėruar.

17

Ankthet e zemrės sime janė shtuar; mė ēliro nga fatkeqėsitė e mia.

18

Shiko pikėllimin tim dhe ankthin tim, dhe fali tė gjitha mėkatet e mia.

19

Kėqyr armiqtė e mi, sepse janė tė shumtė dhe mė urrejnė me njė urrejtje plot dhunė.

20

Ruaje jetėn time dhe mė ēliro; bėj qė tė mos jem i pėshtjelluar, sepse unė po gjej strehė te ti.

21

Pastėrtia dhe ndershmėria mė mbrofshin, sepse unė shpresoj te ti.

22

O Perėndi, liroje Izraelin nga tė gjitha mundimet e tij.

Psalmet 26