Bibla Shqip

Psalmet 26

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Zoti ėshtė drita ime dhe shpėtimi im; nga kush do tė kem frikė? Zoti ėshtė kėshtjella e jetės sime; nga kush do tė kem frikė?

2

Kur njerėzit e kėqij, armiqtė dhe kundėrshtarėt e mi mė sulmuan pėr tė ngrėnė mishin tim, ata vetė u lėkundėn dhe ranė.

3

Edhe sikur njė ushtri tė dilte kundėr meje, zemra ime nuk do tė kishte frikė; edhe sikur njė luftė tė pėlciste kundėr meje, edhe atėherė do tė kisha besim.

4

Njė gjė i kėrkova Zotit dhe atė kėrkoj: tė banoj nė shtėpinė e Zotit tėrė ditėt e jetės sime, pėr tė soditur bukurinė e Zotit dhe pėr tė admiruar tempullin e tij.

5

Sepse ditėn e fatkeqėsisė ai do tė mė fshehė nė ēadrėn e tij, do tė mė fshehė nė njė vend sekret tė banesės sė tij, do tė mė lartojė mbi njė shkėmb.

6

Dhe tani koka ime do tė ngrihet mbi armiqtė e mi qė mė rrethojnė, dhe do tė ofroj nė banesėn e tij flijime me britma gėzimi; do tė kėndoj dhe do tė kremtoj lėvdimet e Zotit.

7

O Zot, dėgjo zėrin tim, kur tė kėlthas ty; ki mėshirė pėr mua dhe pėrgjigjmu.

8

Zemra ime mė thotė nga ana jote: "Kėrkoni fytyrėn time". Unė kėrkoj fytyrėn tėnde, o Zot.

9

Mos ma fshih fytyrėn tėnde, mos e hidh poshtė me zemėrim shėrbėtorin tėnd; ti ke qenė ndihma ime; mos mė lėr dhe mos mė braktis, o Pėrendi e shpėtimit tim.

10

Edhe sikur babai im dhe nėna ime tė mė kishin braktisur, Zoti do tė mė pranonte.

11

O Zot, mė mėso rrugėn tėnde dhe mė udhėhiq nė njė shteg tė sheshtė, pėr shkak tė armiqve tė mi.

12

Mos mė braktis nė dėshirat e armiqve tė mi, sepse kanė dalė kundėr meje dėshmitarė tė rremė, njerėz qė duan dhunėn.

13

Oh, sikur tė mos isha i sigurt tė shoh mirėsinė e Zotit nė dheun e tė gjallėve!

14

Ki besim tė madh te Zoti; ji i fortė, ki zemėr; ki besim tė madh te Zoti.

Psalmet 28