Bibla Shqip

Psalmet 32

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 33

1

Ngazėlloni, o njerėz tė drejtė, tek Zoti; lėvdimi u shkon pėr shtat njerėzve tė drejtė.

2

Kremtojeni Zotin me qeste; kėndojini atij me harpėn me dhjetė tela.

3

Kėndojini njė kantik tė ri, bjerini me mjeshtėri veglės dhe brohoritni.

4

Sepse fjala e Zotit ėshtė e drejtė dhe tė gjithė veprat e tij janė bėrė me saktėsi.

5

Ai e do drejtėsinė dhe barazinė; toka ėshtė e mbushur nga mirėsitė e Zotit.

6

Qiejtė u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė frymės sė gojės sė tij.

7

Ai mblodhi ujėrat nė njė tog dhe vendosi thellėsitė e tyre tė mėdha si rezervuare.

8

Tėrė toka le tė ketė frikė nga Zoti dhe le tė dridhen para tij tėrė banorėt e botės.

9

Sepse ai foli dhe gjėja u bė; ai udhėroi dhe gjėja u shfaq.

10

Zoti e bėn tė dėshtojė planin e kombeve dhe asgjeson synimet e popujve.

11

Plani i Zotit mbetet pėrjetė dhe qėllimet e zemrės sė tij pėr ēdo brez.

12

Lum ai komb qė ka Perėndinė Zotin; lum populli qė ai ka zgjedhur pėr trashėgim tė tij.

13

Zoti shikon nga qielli; ai shikon tėrė bijtė e njerėzve.

14

Nga vendi i banimit tė tij ai kėqyr tėrė banorėt e tokės.

15

Ai e ka formuar zemrėn e tė gjithėve, qė kupton tėrė veprat e tyre.

16

Mbreti nuk shpėtohet nga njė ushtri e madhe; trimi nuk shpėton pėr shkak tė forcės sė tij tė madhe.

17

Kali ėshtė njė shpresė e kotė shpėtimi, dhe me forcėn e tij tė madhe nuk mund tė shpėtojė asnjeri nga rreziku.

18

Ja, syri i Zotit ėshtė mbi ata qė kanė frikė para tij, mbi ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij,

19

pėr ta ēliruar shpirtin e tyre nga vdekja dhe pėr t`i mbajtur tė gjallė nė kohė urie.

20

Shpirti ynė pret Zotin; ai ėshtė ndihma jonė dhe mburoja jonė.

21

Po, zemra jonė do tė gėzohet tek ai, sepse kemi besim, nė emrin e tij tė shenjtė.

22

Mirėsia jote qoftė mbi ne, o Zot, sepse kemi pasur shpresė te ti.

Psalmet 34