Bibla Shqip

Psalmet 35

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 36

1

Mėkati i tė pabesit i thotė zemrės sime: "Nuk ekziston asnjė frikė nga Perėndia pėrpara syve tė tij.

2

Sepse ai gėnjen veten e tij nė kėrkimin e fajit qė ka kryer nė urrejtjen ndaj tij.

3

Fjalėt e gojės sė tij janė paudhėsi dhe mashtrim; ai ka pushuar sė qeni i urtė dhe nuk bėn mė tė mira.

4

Ai thur paudhėsi nė shtratin e tij; vihet nė njė rrugė qė nuk ėshtė e mirė dhe qė nuk e dėnon tė keqen".

5

O Zot, mirėsia jote arrin deri nė qiell dhe besnikėria jote deri te retė.

6

Drejtėsia jote ėshtė si malet e Perėndisė, dhe gjykimet e tua janė si njė humnerė e madhe. O Zot, ti ruan njerėz dhe kafshė.

7

O Perėndi, sa e ēmuar ėshtė mirėsia jote! Prandaj bijtė e njerėzve gjejnė strehė nėn hijen e krahėve tė tu;

8

ata ngopen me bollėkun e shtėpisė sate, dhe ti u heq etjen nė pėrroin e kėnaqėsive tė tua.

9

Sepse pranė teje ėshtė burimi i jetės, dhe me anė tė dritės sate ne shohim dritėn.

10

Zgjate mirėsinė tėnde ndaj atyre qė tė njohin dhe drejtėsinė tėnde ndaj atyre qė janė tė drejtė nga zemra.

11

Mos mė vėntė kėmbėn kryelarti dhe dora e tė pabesit mos mė marrtė me vete.

12

Ja, ata qė kryejnė paudhėsi kanė rėnė; i kanė rrėzuar pėr tokė dhe nuk mund tė ringjallen pėrsėri.

Psalmet 37