Bibla Shqip

Psalmet 36

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 37

1

Mos u dėshpėro pėr shkak tė njerėzve tė kėqij; mos ki smirė ata qė veprojnė me ligėsi,

2

sepse ata shpejt do tė kositen si bari dhe do tė thahen si bari i blertė.

3

Ki besim tek Zoti dhe bėj tė mira; bano vendin dhe shto besnikėrinė.

4

Gjej kėnaqėsinė tėnde nė Zotin dhe ai do tė plotėsojė dėshirat e zemrės sate.

5

Vendose fatin tėnd tek Zoti, ki besim tek ai dhe ai ka pėr tė vepruar.

6

Ai do tė bėjė tė shkėlqejė drejtėsia jote si drita dhe ndershmėria e saj si mesdita.

7

Rri nė heshtje para Zotit dhe prite atė; mos u hidhėro pėr atė qė i shkojnė mbarė punėt e veta, pėr njeriun qė ndjek planet e kėqija tė tij.

8

Hiq dorė nga zemėrimi dhe lėre pėrbuzjen; mos u dėshpėro; kjo do tė tė ēonte edhe ty tė bėje tė keqen.

9

Sepse njerėzit e kėqij do tė shfarosen, por ata qė shpresojnė tek Zoti do tė bėhen zotėr tė tokės.

10

Edhe pak dhe i pabesi nuk do tė jetė mė; po, ti do tė kėrkosh me kujdes vendin e tij dhe ai nuk do tė jetė mė.

11

Por zemėrbutėt do tė zotėrojnė tokėn dhe do tė gėzojnė njė paqe tė madhe.

12

I pabesi komploton kundėr tė drejtit dhe kėrcėllin dhėmbėt kundėr tij.

13

Zoti qesh me tė, sepse e sheh qė vjen dita e tij.

14

Tė pabesėt kanė nxjerrė shpatėn dhe kanė nderur harkun e tyre pėr tė rrėzuar tė mjerin dhe nevojtarin, pėr tė vrarė ata qė ecėn drejt nė rrugėn e tyre.

15

Shpata e tyre do tė hyjė nė zemrėn e tyre dhe harqet e tyre do tė thyhen.

16

Vlen mė tepėr e pakta e tė drejtit se sa bollėku i shumė tė pabesėve.

17

Sepse krahėt e tė pabesėve do tė thyhen, por Zoti i pėrkrah tė drejtėt.

18

Zoti i njeh ditėt e njerėzve tė ndershėm dhe trashėgimia e tyre do tė vazhdojė pėrjetė.

19

Ata nuk do tė ngatėrrohen nė kohėn e fatkeqėsisė dhe nė ditėt e zisė do tė ngopen.

20

Por tė pabesėt do tė vdesin dhe armiqtė e Zotit do tė konsumohen dhe do tė bėhen tym si dhjami i qengjave.

21

I pabesi merr hua dhe nuk e kthen, por i drejti ka mėshirė dhe dhuron.

22

Sepse tė bekuarit nga Zoti do tė trashėgojnė tokėn, por ata qė janė mallkuar prej tij do tė shfarosen.

23

Hapat e njeriut i drejton Zoti, kur atij i pėlqejnė rrugėt e tij.

24

Por kur njeriu rrėzohet, nuk shtrihet pėr tokė, sepse Zoti e mban pėr dore.

25

Unė kam qenė fėmijė dhe tani jam plakur, por nuk e kam parė kurrė tė drejtin tė braktisur dhe pasardhėsit e tij tė lypin bukė.

26

Ai ka mėshirė dhe jep kurdoherė hua; dhe pasardhėsit e tij janė nė bekim.

27

Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, dhe do tė kesh njė banesė tė pėrjetshme.

28

Sepse Zoti e do drejtėsinė dhe nuk ka pėr t`i braktisur kurrė shenjtorėt e tij; ata do tė ruhen pėrjetė, ndėrsa pasardhėsit e tė pabesėve do tė shfarosen.

29

Tė drejtėt do tė trashėgojnė tokėn dhe do tė banojnė gjithnjė mbi tė.

30

Nga goja e tė drejtit del dituri dhe gjuha e tij flet pėr drejtėsi.

31

Ligji i Perėndisė tė tij ėshtė nė zemrėn e tij; hapat e tij nuk do tė lėkunden.

32

I pabesi spiunon tė drejtin dhe pėrpiqet ta vrasė.

33

Zoti nuk do ta lėrė nė duart e tij dhe nuk do tė lejojė qė tė dėnohet, kur tė gjykohet.

34

Ki shpresė tė patundur tek Zoti dhe ndiq rrugėn tij, dhe ai do tė tė lartojė me qėllim qė ti tė trashėgosh tokėn; kur tė pabesėt tė jenė tė shfarosur, ti do ta shikosh.

35

E pashė njeriun e pushtetshėm dhe tė furishėm tė begatohet si njė pemė e gjelbėr nė tokėn e tij tė lindjes,

36

por pastaj u zhduk; dhe ja, nuk ėshtė mė; e kėrkova, por nuk e gjeta mė.

37

Ki kujdes pėr njeriun e ndershėm dhe kėqyr njeriun e drejtė, sepse e ardhmja e kėtij njeriu do tė jetė paqja.

38

Por shkelėsit do tė shkatėrrohen tė gjithė; nė fund tė pabesėt do tė dėrrmohen.

39

Por shpėtimi i tė drejtėve vjen nga Zoti; ai ėshtė kėshtjella e tyre nė kohėn e fatkeqėsisė.

40

Dhe Zoti i ndihmon dhe i ēliron; i ēliron nga tė pabesėt dhe i shpėton, sepse kanė gjetur strehė tek ai.

Psalmet 38