Bibla Shqip

Psalmet 37

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 38

1

O Zot, mos mė shaj nė indinjatėn tėnde dhe mos mė dėno nė zemėrimin tėnd.

2

Sepse shigjtat e tua mė kanė shpuar dhe dora jote mė shtyp.

3

Nuk ka asgjė tė shėndoshė nė mishin tim pėr shkak tė zemėrimit tėnd; nuk ka qetėsi nė kockat e mia pėr shkak tė mėkatit tim.

4

Paudhėsitė e mia e kalojnė nė fakt kohėn time, janė si njė barrė e madhe, shumė e rėndė pėr mua.

5

Plagėt e mia janė tė fėlliqura dhe tė qelbėzuara nga marrėzia ime.

6

Jam krejt i kėrrusur dhe i dėshpėruar; sillem tėrė ditėn rreth e qark duke mbajtur zi,

7

sepse ijet e mia janė tė pezmatuara dhe nuk ka asgjė tė shėndoshė nė mishin tim.

8

Jam i sfilitur dhe i vrarė; vrumbulloj nga drithma e zemrės sime.

9

O Zot, ēdo dėshirė qė kam ėshtė para teje dhe psherėtimat e mia nuk tė janė fshehur.

10

Zemra ime rreh, fuqia po mė lė; vetė drita e syve tė mi ka ikur.

11

Miqtė e mi dhe shokėt e mi rrinė larg plagės sime, dhe fqinjėt e mi ndalojnė larg meje.

12

Ata qė kėrkojnė jetėn time mė ngrejnė kurthe dhe ata qė duan tė mė bėjnė tė keqen flasin pėr shkatėrrimin dhe mendojnė mashtrime tėrė ditėn.

13

Por unė jam si njė i shurdhėr qė nuk dėgjon dhe njė memec qė nuk e hap gojėn.

14

Po, jam si njė njeri qė nuk dėgjon dhe qė nuk mund tė pėrgjigjet me gojėn e tij.

15

Sepse shpresoj te ti, o Zot, ti do tė pėrgjigjesh, o Zot, Perėndia im.

16

Sepse kam thėnė: "U gėzofshin me mua, dhe kur kėmba ime pengohet, mos u ēofshin kundėr meje".

17

Ndėrsa jam duke rėnė dhe dhembja ime ėshtė vazhdimisht para meje,

18

ndėrsa rrėfej mėkatin tim dhe jam tepėr i shqetėsuar pėr mėkatin,

19

armiqtė e mi janė tėrė gjallėri dhe janė tė fortė, dhe ata qė mė urrejnė pa shkak shumohen.

20

Edhe ata qė ma shpėrblejnė tė mirėn me tė keqen mė pėrndjekin, sepse unė ndjek rrugėn e sė mirės.

21

O Zot, mos mė braktis; Perėndia im, mos u largo nga unė.

22

Nxito tė mė ndihmosh, o Zot, o shpėtimi im.

Psalmet 39