Bibla Shqip

Psalmet 43

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 44

1

O Perėndi, e kemi dėgjuar me veshėt tona, etėrit tanė na kanė treguar veprėn qė ti ke bėrė nė ditėt e tyre nė kohėrat e lashta.

2

Pėr t`i vendosur me dorėn tėnde ti ke shpronėsuar kombet, ke ērrėnjosur popuj pėr t`u bėrė vend atyre. Nė fakt nuk e pushtuan vendin me shpatėn e tyre dhe nuk qe krahu i tyre qė i shpėtoi, por ishte dora jote e djathtė, krahu yt dhe drita e fytyr

3

ės sate, sepse tė pėlqenin.

4

Ti je mbreti im, o Perėndi, qė vendos fitoret pėr Jakobin.

5

Me anėn tėnde do tė pėrmbysim armiqtė tanė; nė emėr tėnd do tė shkelim ata qė ngrihen kundėr nesh.

6

Sepse nuk kam besim tek harku im dhe nuk do tė jetė shpata ime ajo qė do tė mė shpėtojė.

7

Por je ti ai qė na shpėton nga armiqtė tanė dhe qė i mbulon me turp ata qė na urrejnė.

8

Ne do tė lėvdojmė ēdo ditė Perėndinė dhe do tė kremtojmė emrin tėnd pėrjetė. (Sela)

9

Por ti na dėbove dhe na mbulove me turp, dhe nuk del mė me ushtritė tona.

10

Ti ke bėrė tė kthejmė kurrizin pėrpara armikut, dhe ata qė na urrejnė na kanė grabitur.

11

Ti na ke dhėnė si dele pėr therje dhe na ke shpėrndarė midis kombeve.

12

Ti e ke shitur popullin tėnd pėr asgjė dhe nuk ke nxjerrė asnjė fitim nga shitja e tij.

13

Ti na bėre pėr turp me fqinjėt tanė, u bėmė gazi dhe tallja e atyre qė rrijnė rreth nesh.

14

Ti na ke bėrė tė jemi gazi i kombėve; pėrsa na pėrket neve, popujt tundin kokėn.

15

Turpi im mė rri gjithmonė pėrpara, dhe fytyra ime ėshtė e mbuluar nga turpi,

16

pėr shkak tė atij qė mė fyen dhe mė poshtėron, pėr shkak tė armikut dhe atij qė kėrkon hakmarrje.

17

Tė tėra kėto na kanė rėnė mbi kurriz, por ne nuk kemi harruar dhe nuk kemi tradhėtuar besėlidhjen tėnde.

18

Zemra jonė nuk ėshtė kthyer prapa dhe hapat tona nuk janė larguar nga rruga jote,

19

por ti na ke copėtuar, duke na futur nė vende ēakejsh dhe duke na mbuluar me hijen e vdekjes.

20

Po tė kishim harruar emrin e Perėndisė tonė dhe po t`i kishim shtrirė duart tona drejt njė perėndie tė huaj,

21

a nuk do ta kishte zbuluar Perėndia kėtė gjė? Nė fakt ai i njeh sekretet e zemrės.

22

Po, pėr shkakun tėnd ne vritemi ēdo ditė dhe konsiderohemi si dele.

23

Zgjohu! Pse fle, o Zot? Ēohu, mos na kthe pėr gjithnjė.

24

Pse e fsheh fytyrėn tėnde, dhe harron pikėllimin tonė dhe shtypjen tonė?

25

Sepse shpirtėrat tona janė ulur deri te pluhuri dhe trupi ynė i ėshtė ngjitur tokės.

26

Ēohu tė na ndihmosh dhe na shpėto pėr hir tė mirėsisė sate.

Psalmet 45